Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie

ARCHIWUM / ROK SZKOLNY 2013/2014

 

 

DZIEŃ MATKI

Wielkie święto miało miejsce w dniu 26 maja. Dzieci postanowiły uczcić Dzień Mamy i zaprosiły mamy na występy w swoim wykonaniu. Ten wyjątkowy dzień przepełniony był wieloma niespodziankami przygotowanymi przez dzieci. Repertuar słowno-muzyczno pozostawił w zaproszonych Gościach niezapomniane wrażenie. Dzieci wspaniale recytowały wiersze i śpiewały piosenki.
Następnie przyszedł czas na konkursy. Do słuchanego opowiadania o łące mamy musiały wykonywać gesty i grać na instrumentach muzycznych.  Wspólnie ze swoim dzieckiem mamy miały za zadanie narysować, wykleić majową łąkę. Na zakończenie swoich estradowych zdolności dzieci wręczyły swoim mamom upominki i zaprosiły na słodki poczęstunek. Radość i niejednokrotnie kręcąca się łza w oku ze wzruszenia u Gości, świadczyły o tym, że dzieci pozytywnie zaskoczyły wszystkich zebranych.

 

 Marzycielska Poczta

Ogólnopolska akcja pisania kartek i listów do dzieci ciężko chorych w tym roku pojawiła się w naszej szkole.

Uczniowie naszej szkoły na zajęciach plastycznych z ogromnym zaangażowaniem przygotowali kartki świąteczne, które następnie zapełnili serdecznymi życzeniami. Udało nam się przygotować 20 kartek, które zostały wysłane do dwanaściorga dzieci z Marzycielskiej Poczty. Historie wszystkich nas bardzo wzruszyły, dlatego na pewno powtórzymy taką akcję w naszej szkole. Poprzez takie działanie dzieci uczą się pomagać, jednocześnie uwrażliwiając na trudną sytuację rówieśników. Mamy nadzieję, że nasze kartki wywołają wiele uśmiechu na twarzach obdarowanych i dodadzą siły w walce z chorobą. Marzycielska Poczta ma właśnie za zadanie pomóc przezwyciężyć dzieciom trudne chwile, aby mimo choroby nie traciły dobrego humoru i wiedziały, że nie są same, gdyż między innymi uczniowie naszej szkoły myślami są razem z nimi.

 

 

Powitanie Wiosny

21 marzec to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, co roku bardzo wyczekiwany i w porównaniu z innymi porami roku dość hucznie obchodzony. W tym roku dzieci przygotowały wiosenny pokaz mody oraz wybory Miss i Mistera grzeczności. Po licznych zabawach wszyscy wybrali się na spacer do pobliskiego lasku w poszukiwaniu oznak wiosny i budzącej się do życia przyrody. Po zabawie na świeżym powietrzu dzieci zjadły owoce i słodkości przygotowane przez rodziców. Dzięki pięknej pogodzie cała impreza udała się wyśmienicie.

 

TŁUSTY CZWARTEK

           

 

W dniu 27 lutego w Szkole Filialnej w Tarnowej obchodzono „tłusty czwartek”. Jak już tradycją się stało wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły otrzymali pączka, którego fundatorem była Pani Iwona Marciniak. W czasie długiej przerwy odbyło się wspólne pączkowe śniadanie.

Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce oraz w katolickiej części Niemiec, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się.

Ponieważ data tłustego czwartku zależy od daty Wielkanocy, dzień ten jest świętem ruchomym. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych (pokutnych), jako przygotowanie do Świąt Wielkiejnocy powinni zachowywać wstrzemięźliwość jako wyraz umartwienia.

Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i mięsem.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

 

 

Walentynki

W związku z tym, iż Walentynki w bieżącym roku szkolnym wypadły w czasie ferii zimowych Poczta Walentynowa w Szkole Filialnej w Tarnowej krążyła od 17-20 lutego. Każdy mógł przygotować swoją walentynkę dla wybranej osoby. W dniu 20 lutego nastąpiło otwarcie poczty i rozdanie walentynek. Przedstawiciele Małego Samorządu Uczniowskiego wcielili się w rolę listonoszy i dostarczyli kartki z życzeniami adresatom. O dziwo wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi otrzymali walentynkę i to nie tylko jedną.

Walentynki – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.

Do Polski obchody walentynkowe trafiły w latach 90. XX wieku z kultury francuskiej i krajów anglosaskich, a także wraz z kultem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Stałym niemalże elementem walentynek jest wzajemnie wręczanie sobie walentynkowych ozdobnych karteczek. Czerwone, najczęściej w kształcie serca, opatrzone walentynkowym wierszykiem.

 

 

 Święto Babci i Dziadka

 

Chyba nikt nie ma wątpliwości, iż osobami, które  wzbogacają świat uczuć dziecka są jego Dziadkowie. Dlatego, kiedy jest to możliwe kierujemy uwagę dzieci na szacunek wobec osób starszych. Wyjątkową okazją by to wyrazić jest Święto Babci i Dziadka.

23 stycznia 2014 roku dzieci ze Szkoły Filialnej w Tarnowej zaprosiły swoich Dziadków na dzień otwarty pt. „Witaj Babciu, witaj Dziadku”, w którym to okazały im miłość, dobroć i radość z tego że są z nimi. Ponadto przedstawiły współczesną wersję bajki Czerwony Kapturek oraz zatańczyły taniec Kaczuszki specjalnie przygotowanych strojach. Po części artystycznej każde dziecko wręczyło dziadkom upominek : dla Babci klapki a dla Dziadka kolorowy krawat. Po części artystycznej dziadkowie musieli zmagać się z wieloma konkursami, wcielili się w rolę małych dzieci. Ich zadaniem było rozpoznać po wylosowanych rekwizytach tytuł bajki, rozpoznać jaka to melodia, zawiązać wnuczce kokardę na włosach itp. Każde dziecko przygotowało krótką charakterystykę swojej babci i dziadka, po przeczytaniu przez wychowawcę dziadkowie musieli odgadnąć o kim jest mowa .Konkursy umilały melodie z lat młodzieńczych babć i dziadków, dlatego też wszyscy chętnie odśpiewali piosenkę Szła Dzieweczkę , Głęboka studzienka itp.. Konkursy miały wyłonić Miss i Mistera. Zmagania były tak ogromne, że trudno było wyłonić zwycięzcę w związku z tym wszyscy dziadkowie otrzymali tytuł Miss Babcia i Mister Dziadek. W ramach obchodów tego święta tłumnie zaproszeni goście zatańczyli wraz ze swoimi pociechami Polkę oraz Kaczuszki. Na zakończenie wnuki i wnuczęta zaprosili wszystkich gości na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. 

  

Zabawa karnawałowa 

Dzieci i młodzież niewątpliwie zasłużyli na dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowej, która odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grzymiszewie w czwartek- 23 stycznia.

Na sali zaroiło się od czarodziejów, klaunów, różne inne stwory i dziwadła. Niektórym nie zabrakło wyobraźni i przyodziali się w prawdziwe stroje karnawałowe, mieniące się cekinami i różnymi świecidełkami.
Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Dorośli bawili się wspólnie z dziećmi. Były korowody, kółeczka i tańce w parach. Naszym podopiecznym do tańca przygrywał Dj, za co serdecznie dziękujemy. Oprócz tańców odbyły się również konkursy np. „krzesełka”, „taniec na gazecie”, zabawy z balonami itp.

Wspaniała muzyka, kolorowe światła wprawiła dzieci i młodzież w atmosferę doskonałej zabawy. Wychowankowie świetnie się bawili, uśmiech nie znikał mimo chwilowego zmęczenia.

  

SPOTKANIE WIGILIJNE

Wigilia dla większości z nas to najpiękniejszy i najmilszy wieczór w roku. 20 grudnia w Szkole Filialnej w Tarnowej, tradycyjnie jak co roku, odbyło się spotkanie wigilijne. Na spotkanie przybyła Pani Dyrektor Małgorzata Krucka i Pani Urszula Mory w towarzystwie Mikołajów, którzy przywieźli prezenty dla wszystkich dzieci. Atmosferę świąt oddało najbardziej przedstawienie Jasełek przygotowane przez dzieci z Punktu Przedszkolnego. W specjalnie przygotowanych kostiumach oraz w pięknej scenografii nawiązującej do Betlejem przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Mali aktorzy z dużym przejęciem i poświęceniem wiernie odtworzyli swoje role. Występom towarzyszył chór z klasy II i III, który przepięknie zaśpiewał kolędy. Po przedstawieniu wszyscy zasiedli do wspólnej wieczerzy. Na stole królowały wspaniałe potrawy świąteczne przygotowane przez rodziców. Zgodnie z polską tradycją wszyscy łamali się opłatkiem i składali sobie życzenia.

 

 

„NIE PAL, PRZY MNIE PROSZĘ!”

       W ramach realizacji programu Szkoły Promującej Zdrowie uczniowie Szkoły Filialnej w Tarnowej brali udział w akcji „Nie pal, przy mnie proszę”. Wśród uczniów klas I-III ogłoszony został konkurs plastyczny na plakat o tematyce antynikotynowej. Najlepsze prace ozdobiły szkolny korytarz. Eksponowane plakaty przyciągały uwagę zarówno uczniów, podziwiających talenty swoich kolegów i koleżanek, jak i nauczycieli oraz innych osób odwiedzających placówkę. Oprócz tego na korytarzu szkolnym wykonana została gazetka pod  tym samych hasłem „Nie pal, przy mnie proszę”.

 

„ŚNIADANIE DAJE MOC"

         Uczniowie Szkoły Filialnej w Tarnowej wzięli udział w projekcie „Szkoła Promująca Zdrowie”. W dniu 25 listopada uczniowie zostali zapoznani z zasadami zdrowego odżywiania oraz rolą drugiego śniadania. Następnie przystąpili  do przygotowania w pełni wartościowego śniadania, dostarczającego niezbędnych  składników odżywczych. Dzieci w klasach pod opieką swoich wychowawców sporządzili, kolorowe, dodające energii kanapki, które zjedli w trakcie wspólnego śniadania. 

  

„DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA”

 

Dzieci ze Szkoły Filialnej w Tarnowej postanowiły zainaugurować w swojej szkole obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia, które wejdą na stałe do kalendarza imprez szkoły.  W dniu 25 listopada dzieci z klasy II i III przyszły do szkoły ze swoimi ulubionymi misiami. Następnie dzieci poznały historię pluszowego misia oraz czytały  fragmenty  opowiadań – Misia Uszatka, Kubusia Puchatka,  Coralgola.  Na zakończenie zaśpiewały piosenkę i wykonały pracę plastyczną, której bohaterem był miś.

 

 ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KL. I

 

23 października 2013 roku w Szkole Filialnej w Tarnowej odbyło się "Pasowanie klasy pierwszej na uczniów". Na uroczystym apelu dzieci przedstawiły swój program artystyczny składający się wesołych scenek i  piosenek.  Po części artystycznej dzieci złożyły ślubowanie, a wicedyrektor szkoły Pani Urszula Mory pasowała pierwszoklasistów na uczniów szkoły. Następnie każdy z uczniów musiał  podpisać się  własnoręcznie  pod aktem ślubowania. 

W tym uroczystym dniu pasowania uczniowie otrzymali również  upominki: Pani Dyrektor ufundowała dyplomy i książki, a  rodzice przygotowali paczki ze słodyczami. Na zakończenie uroczystości wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

 

"Uprzejmość tak mało kosztuje,

a tak wiele można za nią kupić. "

Uczniowie klasy II i III postanowili spełnić marzenie chorej sześcioletniej Oliwii. W dniu 21 października przystąpili do akcji wypisywania  dla niej kartek z życzeniami urodzinowymi.

U Oliwii 6 września 2012 roku zdiagnozowano białaczkę.  Jej  wielkim marzeniem jest dostać bardzo dużą ilość urodzinowych kartek.

 Dla nas to jest krótka chwila, a Ona będzie na pewno bardzo bardzoooo szczęśliwa.
Wystarczy jedna kartka aby zobaczyć Jej uśmiech, niesamowitą iskierkę
w oczach , która będzie płonąć coraz mocniej z każdą kolejną kartką.

27 października skończy 6 lat.

Tak niewiele potrzeba, aby sprawić radość i zobaczyć na Jej twarzyczce wielki uśmiech chociaż przez chwilę...

WYPRAWA DO LASU 

 

W dniu 25 września uczniowie klasy II i III odbyli zajęcia w terenie. W tym celu wybrali się do lasu by obserwować przyrodę jesienią. Zbierali żołędzie, kasztany, szyszki i kolorowe liście. Przy okazji uczyli się też rozpoznawać różne rodzaje drzew oraz grzybów. Uczniowie przynieśli do szkoły różne dary jesieni. Jednemu z uczniów udało się znaleźć  wspaniałego prawdziwka ważącego około kilograma. Taka lekcja na pewno na długo pozostanie w pamięci uczniów. 

WWW.ZSPGRZYMISZEW.PL © 2009  CMS           Odwiedzin: 1244173

projektowanie stron www