Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie

PRZEDSZKOLE

 

Zapraszamy wszystkich do śledzenia naszych działań na stronie facebooka 

 

www.facebook.com/PrzedszkoleGrzymiszew

 

 

 

 

Przedszkolaki na scenie

Dnia 19.04.2017r.  w MDK – w Turku odbył się XXII Wojewódzki Festiwal Piosenki przedszkolaków DO-RE-MI.

Zespół Szkolno-Przedszkolny na festiwalu reprezentowali:

- Anna Sieradzan – 3 - latek

- Marcel Dróżdż – 5 - latek oraz

- Nelli Do Nascimento – 6 – latek

Wyróżnienie otrzymał – Marcel Dróżdż

 

W dniu 19 kwietnia odbyły się eliminacje powiatowe XXII Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków DO - RE - MI. W festiwalu wzięło udział 34 przedszkolaczków. Komisja artystyczna w składzie Remigiusz Wojciechowski, Joanna Tomaszewska, Paweł Grabara miała nie lada trudne zadanie aby wybrać siedmiu wykonawców do eliminacji rejonowych.

 www.mdk.turek.pl/galeria/nggallery/galeria-2017/xxii-wojewodzki-festiwal-piosenki-przedszkolakow-do-re-mi-eliminaje-powiatowe/

 

 Książka naszym przyjacielem

Dzieci 3-4-letnie systematycznie odwiedzały Bibliotekę Szkolą i p. bibliotekarkę. Celem spotkań było: zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami, rozwinięcie potrzeby chodzenia do biblioteki. Pani bibliotekarka przygotowała pogadankę na temat biblioteki i zasad wypożyczania z książek oraz korzystania z innych zasobów biblioteki. Ponadto dzieci miały okazję obejrzeć mnóstwo pięknych książek o różnej tematyce. Oczywiście dzieci miały przyjemność wysłuchać czytanych przez panią bibliotekarkę bajeczek a także rozwiązywać ciekawe zagadki i wykonywać ilustracje do wysłuchanych utworów. P. bibliotekarka  zwracała uwagę  na poznawcze walory książek, sytuacje humorystyczne, kolorowe ilustracje, podkreślała też, że warto czytać książki. Dzieci korzystając z częstych  wizyt w bibliotece wypożyczały książki, które były czytane w Przedszkolu, poznały zasady wypożyczania książek i korzystania z biblioteki. Na zakończenie spotkań w ramach podziękowania za wizytę dzieci wręczały  wcześniej przygotowane upominki, śpiewały piosenki i recytowały wiersze.

 

ZIELONY OGRÓDEK w przedszkolu

Kącik przyrody jest ważnym elementem dekoracyjnym  i dydaktycznym w przedszkolu, dzięki stałym zmianom w kąciku dzieci poznają pory roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Dzięki kącikowi przyrody udaje się dzieciom ukazać walory estetyczne przyrody, rozwijać w nich umiejętności poznawcze, oraz kształtować opiekuńczą postawę wobec różnych roślin, zwierząt i środowiska. Dlatego też, przez kilka dni dzieci z wszystkich grupach wiekowych zakładały swój zielony ogródek.Ważnym etapem założenia zielonego ogródka było przygotowanie ziemi w doniczkach i sadzenie cebuli oraz wysiew rzeżuchy – warzywa te służą do dekoracji i urozmaicenia kanapek.  Posialiśmy również owies, jako dekoracji stołu wielkanocnego. Codziennie przedszkolaki oglądają swój piękny wiosenny kącik przyrodniczy i wspólnie wyciągamy z niego wnioski!

 

Gminny Przegląd Piosenki Dziecięcej w Tuliszkowie

Nasze przedszkole reprezentował Marcel Dróżdż z grupy dzieci 5-letnich , który w swojej kategorii wiekowej zajął pierwsze miejsce. Marcelkowi życzymy dzlszych sukcesów.

www.turek.net.pl/powiat/21903-tuliszkow-gminny-przeglad-piosenki-dzieciecej

 

Legenda o białym orle

         Dzieci sześcioletnie, na zaproszenie Pani Ani Szymaniak dnia 27.04.2017r. odwiedziły Bibliotekę ZSP. W związku ze zbliżającymi się obchodami uroczystości świątecznych, dotyczącymi symboli narodowych, Pani Ania podczas wizyty przeczytała dzieciom „Legendę o Lechu i orle białym”. Dzieci utrwalały symbole oraz barwy narodowe i wiedzą jak ważnym symbolem jest orzeł biały...Legenda o Lechu i orle białym to jedna z najstarszych polskich legend. Odnaleźć w niej można historię o początkach państwa polskiego, genezę polskiego godła i nazwy pierwszej stolicy Polski -Gniezna. Następnie dzieci wybrały sobie z pomocą Pani Ani książki, którymi się zainteresowały i wypożyczyły na dni wolne, przez co zostały zachęcone do czytania książek wspólnie z rodziną…

 

 Przedszkolaki „W Tajemniczej Krainie Krasnali”

Dnia 11.04.2017r dzieci 3-4 letnie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Grzymiszewa i oddziału przedszkolnego ze Smaszewa, wybrały się do M.D.K w Turku na baśń muzyczną „ W Tajemniczej Krainie Krasnali”- w wykonaniu aktorów Teatru Dzieci i Młodzieży „DUDUŚ” z Łodzi.

Musical pt. „W Tajemniczej Krainie Krasnali” to opowieść o skrzatach malutkich, smerfach wesolutkich, krasnoludkach ubogich, króliczkach pełnych trwogi, złośliwym trollu szczerbolu, złej czarownicy złośnicy i niedźwiadku miodojadku.

Przedstawienie było pogodne i wesołe, pełne śpiewu, tańca i ruchu scenicznego. Aktorzy zapraszali młodych widzów na scenę, prosząc o pomoc i rady. Na zakończenie odbyło się losowanie nagród rzeczowych.

Dzieci oglądając spektakl doświadczyły wielu przeżyć, uśmiechały się szeroko, z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów, tańczyły i śpiewały wesołe piosenki.

 

Zakładamy OGRÓDEK PRZEDSZKOLNY

         Wiosna w ogrodzie to czas wysiewu nasion i sadzenia roślin. Dnia 31.03.2017r. dzieci wraz ze swą wychowawczynią – Dorotą Michalak postanowiły zagospodarować kawałek skweru na ogródek warzywno – kwiatowy. Grabienie liści, kopanie gleby, wysiew nasion warzyw i kwiatów oraz sadzenie sadzonek kwiatów to były plany na najbliższe dni.

         Dnia 03.04.2017r. dzieci kopały i grabiły dalszą część ogródka. Z pomocą przyszli nam bracia Wiktorki, którzy wraz z kolegą ze Straży Pożarnej nawieźli nam ziemi, aby poprawić strukturę gleby do wzrostu roślin. Pomogli nam również skopać pozostałą część ogródka…

Dnia 04.04.2017r. wyznaczyliśmy i wygrabiliśmy obszar ogródka, a koledzy strażacy dowozili nam resztę ziemi.

Dnia 05.04.2017r. rozpoczęliśmy pierwsze siewy kwiatów, niektórych warzyw oraz posadziliśmy cebule i przyniesione przez dzieci bulwy kwiatów…

Dalsze prace zostały odłożone na cieplejsze dni, a dzieci już się nie mogą doczekać  w oczekiwaniu na pogodę…

 

WIOSENNE PORZĄDKI

       Wiosna to w ogrodzie najbardziej pracowity okres. Dnia 17.03.2017r. dzieci 6 – letnie, wraz ze swą wychowawczynią Dorotą Michalak oraz Panią Marzenką Krucką sprzątały plac przedszkolny, a także plac zabaw. Dzieci bardzo aktywnie grabiły suche liście i zbierały je do worków. Podczas pracy dzieciom towarzyszył dobry humor oraz duże zaangażowanie.

       Aby mile spojrzeć przez okno na przedszkolny skwerek oraz korzystać z czystego placu przedszkolnego podczas coraz cieplejszych dni dzieci nie szczędziły w tym celu swoich sił, a efekty można było oglądać tego samego dnia.

       31.03.2017r. z pomocą przyszły nam dzieci młodsze z grupy popołudniowej, które wykorzystując narzędzia starszaków wraz z Panią Dorotą i Panią Iloną, równie pracowicie zabrały się do pracy… 

 

 POZNAJEMY NARZĘDZIA OGRODNICZE

Dnia 31.03.2017r. Pani Dorota Michalak zabrała dzieci najmłodsze na wycieczkę do ogródków, celem obserwacji prac w ogrodzie oraz poznania narzędzi ogrodniczych. Podczas wycieczki odwiedziliśmy również ogródek Alanka, jednego z dzieci przedszkolnych, gdzie bardzo chętnie opowiedziała nam o swojej pracy w ogrodzie, jak i udostępniła nam narzędzia ogrodnicze babcia  i mama Alanka.

                Dzieci posługiwały się motyką oraz grabkami, a Pani Dorota zaprezentowała podlewanie konewką. W drodze powrotnej podziwialiśmy pierwsze wiosenne kwiaty w ogródkach, a także na skwerku przedszkolnym. Grupie towarzyszyła Pani Ilona Ruda.

 

WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

24.03.2017r. dzieci 6 – letnie wraz ze swą wychowawczynią Dorotą Michalak wybrały się do pobliskiej Biblioteki szkolnej aby pooglądać oraz ponownie wypożyczyć książki. Dzieci bardzo chętnie wypożyczają książki i często do nich zaglądają. Pani Ania służy dzieciom radą i pomaga wybrać książki według zainteresowań i potrzeb dzieci

 

 Witaliśmy WIOSNĘ na zielono

         Dzieci przedszkolne ze wszystkich grup wiekowych wraz  z wychowawczyniami – wszyscy przybrani na zielono -21.03.2017r. witali WIOSNĘ - w dość nietypowej formie jak do tej pory. Każda z grup zaprezentowała wiosenną piosenkę, tańcząc przy tym w korowodzie. Dzieci zagrały również role żab i bocianów, których emblematy umieściły na głowach, jako opaski…. Nie zabrakło również wiosennych ptaków, kwiatów, jak i owadów.

 

 WIZYTA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

25.01.2017r. dzieci 5 i 6 – letnie wraz ze swymi wychowawczyniami – Dorotą Michalak i Małgorzatą Wągiel, wybrały się do pobliskiej Biblioteki szkolnej aby zapoznać się z pracą Pani Bibliotekarki oraz zachęcić do czytania książek. Dzieciom 6 – letnim Pani Ania Szymaniak wypożyczyła książki, dzięki czemu dzieci bardzo chętnie zaglądają do książek już od dziś.

 

 Dla Babci i Dziadziusia

Wanda Chotomska

Dla kogo ta laurka,
W słońcu, zieleni, chmurkach?
Dla kogo każda wnuczka,
Dla kogo każdy wnuczek,
Maluje dzisiaj kwiaty,
Przynosi upominek?
Dla kogo jest ten wierszyk,
I życzenia od dzieci?
Już wiecie? Oczywiście
Dla wszystkich babć i dziadków
Na świecie!

Dla swych wnuków mają zawsze czas, umieją pocieszyć, są cierpliwi, zawsze lepiej rozumieją a przede wszystkim bezgranicznie kochają. Dla nich wnuczęta są radością życia. Dlatego w podzięce za ich wielkie serce, w dniach 20-24 stycznia  2017r. odbyły się uroczyste spotkania , które stały się tradycją w naszym przedszkolu  Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki, tańce. W ten sposób mogli podziękować za trud włożony w ich wychowanie. Na koniec wszystkie wnuczęta  obdarowały swoich  bliskich własnoręcznie przygotowanymi upominkami. Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i wielkimi brawami dziękowali za występy. Dopełnieniem uroczystych spotkań były słodkie poczęstunki oraz wspólne zabawy i tańce. Atmosfera była uroczysta, podniosła i pełna radości. Święto Babci i Dziadka to dzień pełen uśmiechu, wzruszeń i radości.

 

WOŚP

W niedzielne popołudnie dzieci przedszkolne wzięły aktywnie udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.  Serdecznie dziękujemy dzieciom i rodzicom za przybycie i zapraszamy do galerii na stronie:

www.iturek.net/2222/tuliszkow-grzymiszew-wspieral-25-final-wosp 

 

WIZYTA W BIBLIOTECE GMINNEJ - filia w Grzymiszewie

         Dnia 04.01.2017r. Bibliotekę Gminną – filia w Grzymiszewie odwiedziły dzieci 6- letnie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie wraz ze swą wychowawczynią – Panią Dorotą Michalak oraz Panią Marzeną Krucką. Wszystkie zaplanowane działania łączył główny temat spotkania – książki. Najpierw przedszkolaki poznały bibliotekę oraz podstawowe zasady w niej obowiązujące. Następnie nasz „przewodnik” – Pani Tereska Jackowiak udostępniła dzieciom książki o różnej tematyce, aby zachęcić dzieci oraz rodziców do korzystania z Biblioteki. Pani Tereska ugościła dzieci na słodko… W podziękowaniu za wspaniałą współpracę i miłe ugoszczenie, dzieci przedszkolne wręczyły Pani Teresce Podziękowanie wraz z upominkiem.

Nawet trudno było się rozstać…

     

Jasełka

           Jak powszechnie wiadomo, Święta Bożego Narodzenia są najbardziej rodzinnymi i ciepłymi świętami, pozwalającymi poczuć serdeczność i miłość wszystkich wokół. Wszyscy, zarówno dzieci jak i dorośli z niecierpliwością oczekują ich nadejścia. W przedszkolu okres poprzedzający ten magiczny czas był niezwykle pracowity ponieważ wszystkie przedszkolaki przygotowywały się do przedstawień jasełkowych. Dla wielu dzieci były to pierwsze role „teatralne”, z którymi, pomimo wielkiej tremy, poradziły sobie świetnie. Przedstawienia te rodzice mogli obejrzeć 19.12.2016r w grupie dzieci 5-letnich, natomiast 5.012017r w grupie dzieci 4-letnich i 6-letnich.

 

 „Opowieści górników…”

            Z okazji Święta górników, w przedszkolu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie gośćmi przedszkolaków dnia 06.12.2016r. byli górnicy: Pani Sylwia Sewioł i Pan Bogdan Owczarek    z Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów” w Turku, którzy na prośbę przedszkolaków przeprowadzili pogadankę na temat: powstawania, wydobywania oraz znaczenia węgla w życiu człowieka.

            Dużym zaciekawieniem wśród dzieci cieszyła się Pani górnik, ponieważ rzadko spotyka się kobiety w takim zawodzie i to było takie niespotykane również dla dzieci…

            Górnicy zaprezentowali swoje galowe mundury, wyróżnili również barwy pióropuszy, które ozdabiają górnicze „czako”. Wszyscy policzyliśmy guziki zdobiące mundur galowy, było ich sporo, ale nawet przedszkolaki potrafią liczyć do trzydziestu…

            Dzieci bardzo ciekawiły różnice pomiędzy kopalniami odkrywkowymi, a głębinowymi, które górnicy doskonale potrafili dzieciom uzmysłowić, pomocne były w tym celu książki podarowane przez Zarząd Kopalni ze zdjęciami prac wydobywczych i olbrzymimi koparkami.

            Dzieci, posiadając już wiedzę na temat pracy górników, zrozumiały, jakie ważne znaczenie ma wydobywanie węgla dla wszystkich – do ogrzewania i do produkcji prądu…

            Dziękując górnikom za przekazaną wiedzę, dzieci 3, 4, 5 i 6 – letnie podziękowały górnikom wierszami, piosenkami na „Ich” cześć oraz wręczyły upominek i pamiątkowe dyplomy.

            Największą atrakcją było przymierzanie „czapki”, czyli czako oraz potrzymanie szabli, która jest rodzajem nagrody za pracę w górnictwie.

Goście natomiast, jak to ujęli „wydobyli dla dzieci w podarku torbę cukierków”, którą przekazali dzieciom. Ale zrobili to w sposób niecodzienny, ponieważ tego dnia obchodzimy Mikołajki, Pan Bogdan z Panią Sylwią stali się na chwilę naszymi Mikołajami i obdarowali dzieci cukierkami…            

 

Wizyta pielęgniarki w przedszkolu

Dnia 22.11.2016r. dzieci  gościły w przedszkolu panią pielęgniarkę. Spotkanie było bardzo pouczające dla małych słuchaczy, ponieważ p. pielęgniarka w ciekawy dla dzieci sposób przekazała informacje na temat podstawowych zasad higieny ciała i dbania o zdrowie, wykorzystując plansze i ilustracje tematyczne. Dzieci dowiedziały się również , w jaki sposób zachowywać się podczas choroby oraz konieczności zażywania leków tylko pod okiem dorosłych. Same również dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniami, na temat spożywania owoców i warzyw, pamiętając jak ważne w życiu jest zdrowe odżywianie i ruch na świeżym powietrzu. Dzieci zaprosiły p. pielęgniarkę  do wspólnego udziału w zabawach muzyczno-ruchowych, wszyscy miło się bawili. Na zakończenie spotkania dzieci podziękowały gościowi wierszem, piosenką i upominkiem.

 

Andrzejki

Świeca marszczy złoty nos, z każdej strony kapie wosk,

Cienie tłoczą się co krok, już w pokoju straszny tłok!

Cienie tu i cienie tam – pewnie przyszły wróżyć nam

Już się pchają na firanki, cienie – czarne wycinanki.

Już rozsiadły się na ścianach: czarny zamek, czarna brama.

I już skrzą się na tapecie czarne koła przy karecie.

Czarny paź przed bramą staje, czarną róże nam podaje.

Kto ją weźmie – ja? Czy ty? Komu z nas się spełnią sny?

 

W ostatnim tygodniu listopada, w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie andrzejkowe. Dzieci miały okazję poznać andrzejkową tradycję oraz wziąć udział w andrzejkowych wróżbach. Były to: „gwiazdkowa przyszłość”, „grosz na szczęście” i inne. Największą atrakcją okazało się jednak lanie wosku. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy przy muzyce.

 
Dzień Pluszowego Misia
 
MIŚ JEST MAŁY I PUCHATY
MIS JEST FAJNY I KUDŁATY
MIŚ JEST GRUBY JAK TA KULA
MISIA ZAWSZE SIĘ PRZYTULA
 
LECZ CZASAMI TEŻ TAK BYWA
ŻE SIĘ O NIM ZAPOMINA
A WIĘC WEZMĘ MISIA CZULE
I DO SIEBIE GO PRZYTULĘ

 

W dniu 25.11.2016r. przedszkolaki ze wszystkich grup uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Dzieci poznały historię święta, tańczyły z misiami, rysowały ich portrety a nawet wyszły z nimi na spacer. W przyszłym roku na pewno to powtórzymy.

 

Lekcja dobroci Jasia i Małgosi

Nasze przedszkole odwiedził Teatr  Magik z Białegostoku z przedstawieniem „Lekcja dobroci Jasia i Małgosi”. Była to zmieniona wersja dobrze nam znanej, klasycznej baśni „Jaś i Małgosia”. Tytułowi bohaterowie, w trakcie wędrówki po lesie, wskazywali  godne naśladowania wzorce zachowań w różnych sytuacjach. Jasia i Małgosię za prezentowanie właściwych postaw spotkała nagroda – wdzięczność  innych. Kiedy sami znaleźli się w potrzebie, otrzymali wsparcie ze strony spotkanych wcześniej w lesie postaci.

Poprzez treści teatrzyku przedszkolaki uczyły się rozróżniać dobro od zła, nabywać opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, jak również kształtować umiejętność mądrego i odpowiedzialnego współżycia człowieka z przyrodą.

 

 PRZEDSZKOLAKI SPRAGNIENI WIEDZY O KSIĄŻKACH

 Dnia 17.11.2016 r. Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku odwiedziły dzieci sześcioletnie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie wraz ze swą wychowawczynią – Dorotą Michalak. Grupie towarzyszyła również Pani Bożena But. Wszystkie zaplanowane działania łączył główny temat spotkania – książki. Najpierw przedszkolaki poznały Wypożyczalnię książek dla dzieci, młodzieży  i dorosłych oraz podstawowe zasady w nich obowiązujące. Zapoznały się również ze sposobem wypożyczania książek. Odwiedziły również wypożyczalnię czytników,  płyt z filmami i grami, z których można korzystać także na miejscu.

Następnie dzieci odwiedziły Piwnicę Talentów – dział MBP, który organizuje między innymi spotkania z autorami książek dla dzieci czy też głośne czytanie   z udziałem zaproszonych gości zarówno w siedzibie na ul. Dworcowej, jak  i w miejskich przedszkolach.

Naszym „przewodnikiem” po Bibliotece była Pani Emilia Pełka, która pracuje z młodszymi dziećmi w Piwnicy Talentów, organizuje różnego rodzaju spotkania, oraz konkursy – m.in. „Literackie podróże Misia”…

Kolejnym punktem programu było Kamishibai – teatr obrazkowy, wywodzący się z Japonii. Sześciolatki poznały, opowiadaną przez  Panią Emilkę, krótką historię, zatytułowaną „LEGENDA OSKARBNIKU”, Juliana Brudzewskiego, której głównym bohaterem był Jorguś. Dzieci, wcielając się w role ilustratorów książek, wykonywały własne ilustracje, które następnie samodzielnie opowiadały…

         W podziękowaniu za wspaniałą współpracę i miłe ugoszczenie, dzieci przedszkolne wręczyły Pani Emilce Podziękowanie wraz z upominkiem.

Nawet trudno było się rozstać…

 

Zajęcia perkusyjno - rytmiczne

 

    Dnia 10.11.2016r odbyły się w naszym przedszkolu zajęcia rytmiczno-perkusyjne, podczas których dzieci poznały szerokie instrumentarium perkusyjne, nauczyły się rytmów na afrykańskich bębnach, umocniły poczucie rytmu oraz muzykalności poprzez różne zabawy rytmiczne. Dzieci poznały również, na czym polega praca dyrygenta i muzyka, specyfikę pracy w zespole. Zajęcia te były ciekawe, wesołe i... głośne.

    Warsztaty poprowadził Kuba Banaś, absolwent trzech uczelni muzycznych, od lat zajmujący się muzyką – zarówno od strony teoretycznej (zajęcia z teorii muzyki – doktorant w Katedrze Muzykologii UAM w Poznaniu), rytmicznej, instrumentalnej (fortepian, bogate instrumentarium perkusyjne), jak i śpiewu (instruktor wokalny). Kwalifikowany terapeuta muzyczny (muzykoterapia), z doświadczeniem w pracy z niepełnosprawnymi intelektualnie i ruchowo. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi (warsztaty perkusyjne i zajęcia muzyczne w przedszkolach, domach kultury, świetlicach terapeutycznych, organizowanie urodzinek, okolicznościowych eventów, obozów sportowych), zarówno z tymi najmłodszymi (1-3 lat), dziećmi starszymi (4-10) i młodzieżą gimnazjalną.

    Fajnie by było, gdyby takie spotkania odbywały się częściej. Może się uda.

 

Przedszkolaki  w Schronisku dla bezdomnych zwierząt

 

         Dnia 27.10.2016r. dzieci sześcioletnie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Grzymiszewa, wraz ze swą wychowawczynią – Dorotą Michalak, odwiedziły zwierzęta bezdomne w Schronisku w Turku.

        Dzieci oprócz zwiedzenia Schroniska wysłuchały opowieści pracowników Schroniska. Panowie przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat zasad dbania o zwierzęta hodowane w domu: karmienia ich, wizyt u weterynarza, zapewnienia odpowiedniego miejsca na odpoczynek i sen.                                        

       Przedszkolaki poznały starsze i młode zwierzęta, kotki i pieski, poznały również miejsce, w którym zwierzęta chore, czy ranne znajdują ratunek i opiekę, gdzie zajmuje się nimi weterynarz.  Dla dzieci była to niecodzienna wizyta, ponieważ kierowała Nimi spontaniczność i miłość do zwierząt. Od razu, gdy tylko dzieci weszły do ogrodzenia z małymi pieskami, bawiły się z nimi, biegały, karmiły je, nosiły je na rękach, a nawet umówiły się, że wrócą po pieski ze swoimi rodzicami.... Był to naprawdę piękny widok, trudno było zachęcić dzieci do opuszczenia Schroniska i powrotu do przedszkola…

           Na zakończenie pobytu w Schronisku, dzieci podziękowały za gościnę i wręczyły panom skromny upominek. Przedszkolaki też otrzymały podziękowanie oraz wspaniały plakat  z pieskiem ze Schroniska…

            Do miłego zobaczenia… 

 

Marchewkowy dzień.

          Przedszkolny Dzień Marchewkowy to dzień, w którym każdy przedszkolak miał na sobie jakiś pomarańczowy, lub czerwony element ubioru. Zabawa rozpoczęła się od wspólnego spotkania wszystkich grup przedszkolnych, podczas którego odbyła się prezentacja strojów, taniec przy piosence „Na marchewki urodziny”…

           W ciągu dalszej części dnia dzieci młodsze smakowały różne potrawy z marchewki – babeczki, soczki, natomiast dzieci 5-6 letnie wykonały samodzielnie surówkę. Posługiwanie się tarką okazało się dla niektórych przedszkolaków pracą trudną, ale w efekcie końcowym wszystkie dzieci dały radę i zaniosły do domu własnoręcznie wykonaną surówkę.

          Mamy nadzieję, że tam też niejednokrotnie wykażą się swoimi umiejętnościami.

 

 Smacznie, zdrowo, kolorowo.

        Wszystkie przedszkolaki wiedzą, że owoce są bardzo dobre i zdrowe. W tygodniu, w którym była omawiana tematyka, dzieci na zajęciach przygotowywały własnoręcznie pyszną, witaminową sałatkę oraz owocowe szaszłyki. Dzieci przyniosły z domów różne owoce, fartuszki, deseczki, nożyki i przystąpiły do pracy. Przyrządzanie sałatek i szaszłyków dało dzieciom dużo satysfakcji jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu.

        Było zdrowo, wesoło i kolorowo.

 

Święto Pieczonego Ziemniaka

            Dnia 29.09.2016r w naszej placówce odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka.

           Po krótkim występie uczniów klasy Va wszystkie przedszkolaki, jako pierwsze, udały się do szkolnej stołówki, aby wzmocnić swoje siły zjadając ziemniaki w „mundurkach” z pysznym twarożkiem. Później był czas na krótką chwilę spędzoną wspólnie z rodzicami, podczas którego odbyły się zabawy na świeżym powietrzu o charakterze sportowym, zabawy ze śpiewem.

           W salach szkolnych przedszkolaki, przy pomocy dorosłych wykonały różne prace plastyczno-techniczne, gdzie w „roli głównej” wystąpił ziemniak.

            Za rok znów się spotkamy… 

 

„Uczymy się bezpiecznie chodzić po ulicach”

 

         Dnia 22.09.2016r. funkcjonariusz z Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Turku  – Sierż. sztab. Tomasz Ordon odwiedził  dzieci przedszkolne Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Grzymiszewie. Celem spotkania było przeprowadzenie pogadanki z dziećmi 3, 4, 5 i 6 – letnimi na temat: dbania o bezpieczeństwo w drodze do przedszkola, bezpiecznego poruszania się po drogach oraz pracy policji drogowej.                   

Pan policjant zaprezentował dzieciom swoje akcesoria, tzn. czapkę, lizaka, lampę oraz kajdanki, które dzieci chętnie oglądały, a nawet przymierzały. Pokazał również dzieciom różnego rodzaju odblaski oraz kamizelkę odblaskową. Pan Tomasz sprawdził wiedzę dzieci zadając zagadki i pytania dotyczące uczestnictwa pieszych w ruchu drogowym,  a także znajomości znaków drogowych.                                                               

Zdaniem naszego gościa dzieci przedszkolne zostały dobrze przygotowane do poruszania się w ruchu ulicznym przez swoje wychowawczynie .

W podziękowaniu za przekazanie dzieciom wielu ciekawych informacji dotyczących dbania o bezpieczeństwo, przedszkolaki przedstawiły krótką część artystyczną oraz wręczyły upominki… Uwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie.

         Po części oficjalnej przeszliśmy na plac przedszkolny, gdzie na dzieci czekała najlepsza niespodzianka – radiowóz policyjny. Pan Tomasz zaprezentował dzieciom sygnały policyjne, a następnie dzieci „zwiedziły” radiowóz. 

 

 „BEZPIECZNE WAKACJE”

            Dnia 20.06.2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grzymiszewie, dzieci przedszkolne odwiedziła Pani funkcjonariusz Zespołu ds. Nieletnich  - mł. asp. Dorota Grzelka z Komendy Powiatowej Policji w Turku.

Pani Dorota w sposób bardzo obrazowy, podając dzieciom mnóstwo przykładów bezpiecznego postępowania w życiu codziennym, jak i podczas wakacji, uświadomiła przedszkolakom różne zagrożenia i niebezpieczeństwa, których należy unikać. Dzieci utrwaliły numery telefonów alarmowych, oglądały ilustracje nieodpowiednich zachowań dzieci oraz brały udział w scenkach, w jakich dochodzi do namowy dzieci przez osoby dorosłe. Pani Dorota w pełni zrealizowała cel spotkania, wzbudzając wśród dzieci posłuch, zaciekawienie, jak i ostrożność w nawiązywaniu kontaktów z osobami obcymi.

Za przeprowadzenie pogadanki na temat: - dbania o bezpieczeństwo, -bezpiecznego poruszania się oraz-bezpiecznego spędzania wakacji przedszkolaki podziękowały Pani mł. asp. piosenką i wręczyły symboliczny upominek. Była to dla dzieci powtórka wiadomości zebranych w ciągu roku, jak i lekcja na przestrzeganie zasad, celem uniknięcia przykrych doświadczeń…

Na koniec swojego pobytu Pani funkcjonariusz Dorota Grzelka przystęplowała dzieciom rysunek „Pyrka”, przyjaciela dzieci oraz rozdała balony z jego wizerunkiem. 

 

PIKNIK RODZINNY

         Dnia 22.06.2016 r. wychowawczyni grupy 5 i 6 – latków z ZSP w Grzymiszewie – Dorota Michalak  zorganizowała wspólnie z rodzicami wyjazd rodzinny na „PIKNIK” do GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO w Pradolinie koło Konina. Wycieczka miała na celu: – stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie, – aktywne uczestnictwo w życiu grupy, – integrację dzieci wspólnie  z rodzicami, – troskę o zdrowie i sprawność fizyczną dzieci, – poznanie zwierząt w kontakcie bezpośrednim oraz wspólny poczęstunek.                 

W programie wycieczki dzieci:

– przechodziły boso po kamieniach poprawiających krążenie,

– miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami gospodarstwa domowego,

– brały aktywny udział w zabawach ruchowo – sprawnościowych,                    

   wyścigach rzędów oraz w zabawach z piaskiem–Budowanie miasta,

– szukaniu zakopanego skarbu – (bieg sprawnościowy),  

– pokazie siodłania konia i zasad bezpieczeństwa pracy z koniem,

– w jeździe na koniu,

– malowaniu wapiennych figurek,

– strzelaniu z łuku – dzieci, jak i rodzice,

– w pieczeniu kiełbasek przy ognisku i wspólnej konsumpcji.

Urozmaiceniem poczęstunku były owoce.

         Wycieczka przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze, cele zostały w pełni zrealizowane, dzieci wróciły pełne wrażeń i nowych przeżyć, a i rodzice dobrze się bawili towarzysząc swoim dzieciom…

         Pragnę gorąco podziękować wszystkim rodzicom za pomoc i zaangażowanie w życie grupy oraz o zadbanie o bezpieczeństwo dzieci…

 

Wycieczka do Ośrodka Edukacji Leśnej  Grodziec

Dnia 07.06.2016r. dzieci 3- letnie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie i 3-4 letnie z oddziału Przedszkolnego ze Smaszewa   uczestniczyły  w  wiosennej wycieczce do lasu. Przedszkolaki  odwiedziły leśniczówkę Nadleśnictwa Grodziec. Wyjazd został zorganizowany w ramach edukacji przyrodniczej „Las i jego mieszkańcy wiosną”, zajęcia odbywały się w Izbie Edukacyjnej w której znajduje się wiele eksponatów zwierząt leśnych oraz narzędzi związanych z leśnictwem. Piękna , słoneczna, czerwcowa pogoda zachęcała do zajęć w terenie, dzieci wędrując  piękną  ścieżką edukacyjną  „ Spacer z wiewiórką” obserwowały środowisko przyrodnicze lasu wszystkimi zmysłami. Pani leśnik pokazała dzieciom różne gatunki drzew, rośliny runa leśnego a nawet zaprowadziła  w  miejsce, z którego można było oglądać zwierzęta leśne na „Platformę widokową”. Dzieci miały również okazję  obejrzeć „ Makietę Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni”. Na zakończenie wycieczki dzieci  zgromadziły się przy ognisku i konsumowały kiełbaski przygotowane przez rodziców.  Z pewnością dzięki opowieściom pani leśnik dzieci nauczyły się wielu ciekawych i pożytecznych rzeczy, podziękowały wierszem i upominkiem. Żegnając się z przewodnikiem umówiliśmy się na następną wycieczkę do lasu, tym razem w kolorach jesieni. 

 

 

KONKURS HISTORYCZNY:1050 – LECIE CHRZTU POLSKI

W Konkursie historycznym z okazji 1050 - lecia CHRZTU POLSKI - Mieszko I, organizowanym przez Wojewódzkie Kuratorium  w Poznaniu wzięło troje dzieci:

Franciszek Walczak

Nelli Do Nascimento

Cezary Ciesielski

Wyróżnienie  otrzymał: Franciszek Walczak

Wszystkim dzieciom składamy serdeczne gratulacje i życzymy rozwoju talentów na dalszych etapach życia…

 

PRZEDSZKOLAKI ZAPOBIEGAJĄ POŻAROM

 

Dnia 05.03.2016 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem – „Zapobiegajmy pożarom”, gdzie  w Powiatowych Eliminacjach XVIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego II miejsce zdobył Cezary Ciesielski   i III miejsce zdobył Franciszek Walczak  - dzieci 5 – letnie  z ZSP z Grzymiszewa.

 

Plastyczne i muzyczne sukcesy  naszych przedszkolaków

 Dnia 02.06.2016r. odbył się XIII Powiatowy Konkurs Przedszkolaków „Śpiewam i maluję” Dobra 2016.  

 W konkurencji plastycznej naszą placówkę reprezentowały:

 

- Katarzyna Szczepaniak (dz. 6 l.) - nagroda

- Franciszek Walczak (dz. 5 l.) – nagroda

- Weronika Grzesiak (dz. 5 l.) – wyróżnienie

W konkurencji muzycznej naszą placówkę reprezentowały:

- Anna Sieradzan  (dz. 3- l.) – nagroda dla najmłodszego uczestnika

Dyplomy za udział otrzymały:

- Zofia Jabłońska ( dz. 5 l.)

- Karolina Szczepaniak  (dz.6-let.) - wyróżnienie

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

 

 

 Kochamy naszych rodziców

Dzisiaj swe święto mają rodzice

więc dziś dla nich dużo kwiatów i życzeń

niech im blask słońca na zawsze świeci

tego im życzą szczęśliwe dzieci

       W dniach 24.05.2016 (5- latki), 25.05.2016 (4- latki), 1.06.2016 (3-latki) dzieci z naszego przedszkola były bardzo zadowolone, ponieważ w sposób wyjątkowy wyraziły swoją wdzięczność, szacunek, a nade wszystko okazały miłość do swoich kochanych rodziców. Wszystkie dzieci obdarzyły ich kwiatami, prezentami, buziakami, ale przede wszystkim wyraziły swoją miłość, kierując do nich ciepłe życzenia płynące prosto z serca. Dzieci przygotowały piękny program artystyczny, w czasie którego rodzice mogli, oprócz montażu słowno-muzycznego, zobaczyć tańce w wykonaniu swoich pociech. Po części oficjalnej odbyły się zajęcia i zabawy z udziałem rodziców. Czas szybko płynął i trzeba się było rozstać. To były wyjątkowe i wspaniałe dni.

 

 „ Przedszkolaki z wizytą w ZOO”

         Dnia 23.05.2016r. dwie grupy dzieci 4 i 5 letnich odwiedziły zwierzęta w Nowym ZOO  w Poznaniu. W dotarciu do oddalonych od siebie zagród zwierząt korzystaliśmy z komunikacji wewnętrznej, jaką były kolejki „na kołach”.

 Począwszy od początku naszej wędrówki, spotkaliśmy foki, pawie, zebry, strusie, żyrafy, flamingi, niedźwiedzie, lemury, tygrysy, słonie z ich ogromną siedzibą, wielbłądy, susły, bizony, pelikany  na jeziorze, nosorożce, rysie, lamy, świstaki, różnego rodzaju ptactwo  i inne zwierzęta, np. kangury. Pośród zwiedzających spacerowały sobie dzikie gęsi i kaczki… Podczas podróży dotarliśmy do ogromnej kolekcji owadów, różnych robaków i małych ssaków. Zaskoczeniem dla wszystkich dzieci były latające swobodnie nad naszymi głowami motyle w specjalnym cieplarnianym pomieszczeniu, a dzieci czuły się swobodnie jak na łące…   

W przerwie naszego zwiedzania zjedliśmy obiad w Barze-„MIŚ”, po czym wyruszyliśmy dalej kolejką po szlakach, do których nie dotarliśmy wcześniej…

Mimo, że trasa zwiedzania była wyczerpująca, dzieci miały wciąż dużo siły i zapału. Niestety dobiegała już ku końcowi, gdzie największą atrakcją dla wszystkich był przejazd Kolejką parkową  z ZOO na stację „Maltankę” obok MALTY i stąd  rozpoczęliśmy drogę powrotną do domu… Wszyscy wrócili pełni wrażeń i ogromu wiedzy, którą zdobyli .

 

 

 IV Powiatowy Przegląd Zespołów Tanecznych Przedszkolaków „Tańczące Brzdące”

 

Dzieci z Zespołu Szkolno-Przdszkolnego w Grzymiszewie pod nazwą „Grzymisie” dnia 11.05.2016r. wzięły udział w IV Powiatowym  Przeglądzie  Zespołów Tanecznych Przedszkolaków „Tańczące Brzdące”.

„Serduszkowy taniec” do piosenki ABBY na długo pozostanie w sercach publiczności, a szczególnie w sercach tych małych tancerzy. Oprócz rozbudzania zainteresowania tańcem, dzieci mogły integrować się z dziećmi różnych Przedszkoli, nawiązując współpracę między placówkami. Wszyscy z uczestników zostali wygranymi i pierwszymi, zostając jednakowo obdarowani grami planszowymi do swych placówek oraz słodyczami.

Takie przygody na długo pozostają w pamięci dzieci  i będą inspiracją do dalszej pracy…

Przedszkolaki u  Strażaków 2016r.

Przedszkolaki z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Grzymiszewie wybrały się po raz kolejny z wizytą do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Turku. Z wielkim zainteresowaniem słuchały opowieści  Strażaków oraz obejrzały samochody i całe mnóstwo ciekawych sprzętów. Najodważniejsze dzieci mogły nawet zwiedzić wóz strażacki od środka. Przedszkolaki miały możliwość utrwalenia wiedzy z zakresu przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz sposobów zachowania w sytuacjach zagrożenia. Dzieci uświadomiły sobie, że w przedszkolu znajdują się różne urządzenia, których można i należy użyć w razie pożaru.   Na koniec przedszkolaki podziękowały  Strażakom upominkiem i złożyły życzenia . Zapowiedziały wizytę w nowym roku szkolnym.

Niesforny Jaś o ekologii i zdrowym stylu życia

Dlaczego warto dbać o przyrodę i do czego może doprowadzić nieprawidłowe odżywianie się – tego przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Grzymiszewa i ze Smaszewa  dowiedziały  się 21 marca w Konińskim Domu Kultury. Na spektakl ,,Zielonym być, czyli przygody niesfornego Jasia’’ zaprosiły Koniński Dom Kultury, Krakowski Impresariat Artystyczny i Teatr Małgo, , to przedstawienie pełne humoru, piosenek, interakcji z widzem i ważnego przesłania: dbajcie o swoje zdrowie i o planetę Ziemię. Pierwszy dzień wiosny to dobry moment, by pomówić o ekologii i zdrowym stylu życia. Historia rozpoczyna się w chwili, gdy niesforny Jaś, zamiast podziwiać piękno przyrody, łamie gałązki w lesie, zostawia papierki po batonach, hamburgerach i chipsach. Leśna Czarownica postanawia go ukarać i częstuje go niezdrowym  jedzeniem.  Jaś z obolałym brzuchem obiecuje poprawę, Czarownica wzywa więc Doktora Kruka. Ten objaśnia Jasiowi i dzieciom zasady zdrowego stylu życia. Przedszkolaki razem z aktorami wybrały  się również do krainy Gnomów, w poszukiwaniu nieodkrytych kontynentów. Zobaczyły jak wygląda życie na Planecie Gnu, gdzie każdy wie jak dbać o przyrodę. Spektakl ,,Zielonym być, czyli przygody niesfornego Jasia’’ to nie tylko mnóstwo dobrej zabawy dla małych i dużych, ale też lekcja ekologii i przypomnienie zasad zdrowego stylu życia. Przesłanie, z którym dzieci wróciły do domów brzmiało: kochajcie Ziemię i chrońcie ją każdego dnia.


Plastyczne sukcesy przedszkolaków

 

11 marca 2016 r. w Przedszkolu im. Kubusia Puchatka w Tuliszkowie został rozstrzygnięty Gminny Konkurs Plastyczny dla Przedszkolaków pod hasłem „Okładka do mojej ulubionej książki”. Przedszkolaki z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie, zdobyli pierwsze sukcesy.

 I KATEGORIA: 3-4 latki

 Nagrodzeni zostali:

  •  Laura Paczesna – dz. 3 letnie.

  Wyróżnieni zostali:

  •   Julia Potrzebowska – dz. 3 letnie.

 II KATEGORIA: 5-6 latki

Wyróżnieni zostali:

  •  Franciszek Walczak – dz. 5 letnie.

  Dyplomy za udział otrzymali:

  •  Filip Grzelczak – dz.3 letnie.
  • Miłosz Nowakowski – dz. 3 letnie.
  • Maria Linka – dz. 4 letnie
  • Agata Walczak – dz. 4 letnie.

 


Zawody w najbliższym otoczeniu

Realizując tematykę kompleksową  „ Zawody naszych rodziców” , dzieci 3- letnie wybrały się na wycieczkę , w poszukiwaniu ważnych zawodów w najbliższym otoczeniu. Zwiedziły „Sklepik szkolny ze zdrową żywnością” i poznały zawód sprzedawcy. Następnie złożyły wizytę w „Bibliotece Szkolnej”, w której spotkały bibliotekarkę .Odwiedziły również Gabinet p. dyrektor  i poznały pracę sekretarki oraz  zwiedziły „Świetlicę Szkolną”. Spotkanie uświadomiło dzieciom, iż praca w każdym zawodzie jest inna ale  zarazem ciekawa i bardzo potrzebna . Wycieczka wszystkim się bardzo podobała a z ust niejednego dziecka padły słowa ; „Jak dorosnę zostanę…” .

Doktor Kręciołek uczy ratować

 

Gdyby co dziesiąty mieszkaniec naszej planety

 potrafił udzielać pierwszej  pomocy,

 rocznie ocaliłoby to milion ludzi.

Podstawy zasad udzielania pierwszej pomocy powinny znać już nawet kilkulatki. W ramach działań zdrowotno-ekologicznych dnia 11. 03. 2016r.  w naszym Przedszkolu  zostały przeprowadzone  praktyczne zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zajęciami objęto wszystkie grupy przedszkolne. W ramach współpracy  ze Szkołą Podstawową, zajęcia prowadziła  nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, która posiada certyfikat ukończenia kursu. pt. „Ratujemy i uczymy ratować". Poprzez ciekawe formy prezentacji wszyscy mogli nauczyć się udzielania i wzywania pomocy. Najpierw odbyła się projekcja filmu instruktażowego pt. „Doktor Kręciołek uczy ratować”,  dzieci zapoznały się  z Doktorem Kręciołkiem . Obejrzały  instrukcję ćwiczeń resuscytacji krążeniowo – oddechowej i poznały  kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy.   Wykorzystując manekin Mini Ania dzieci uczyły się, jak pomóc rannemu, który nie oddycha, ćwiczyły oddechy oraz uciski ratownicze.
Zajęcia były bardzo atrakcyjne i ciekawe. Dzieci  chętnie brały  w nich udział. Pozytywnym efektem podjętych  działań jest to, że już od najmłodszych lat dzieci oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. W ten sposób pokazały też , że nawet dziecko jest  w stanie pomóc ratować komuś życie.

 


Zdrowy przedszkolak to wesoły przedszkolak

    Zdrowie i aktywność fizyczna dzieci są podstawowymi warunkami prawidłowego rozwoju dziecka we wszystkich jego sferach życia dlatego też, ze świadomością wagi problemu i z myślą ” Wszystko dla zdrowia ” , aktywnie realizujemy różnorodne działania w tym zakresie.  W trakcie realizacji tematyki kompleksowej „Dbam o zdrowie” w naszej placówce podejmowaliśmy wiele ciekawych działań realizując główne cele zdrowotne. Wszystkie  grupy przedszkolne odwiedziła  pielęgniarka, która przekazała dzieciom wiele cennych informacji na temat swojej pracy  i profilaktyki zdrowotnej. Wychowankowie  mieli okazję zapoznać się z pracą pielęgniarki ,co w znacznym stopniu przyczyniło się do przełamania strachu jaki towarzyszy dzieciom w czasie wizyt u lekarza i gabinecie zabiegowym. Dzieci zdobyły cenną wiedzę na temat: Co należy robić aby zachować zdrowie? Utrwaliły umiejętności prawidłowego mycia rąk i zębów. Rozumieją konieczność częstego mycia rąk,  szczególnie po korzystaniu z toalety. Znają zasady prawidłowego odżywiania się. Wiedzą dlaczego należy jeść dużo owoców i warzyw oraz pić soki i wodę,  dzieci wykonały „ Piramidę Zdrowia”. Coraz więcej dzieci przekonuje się do spożywania warzyw, owoców, picia zdrowych soków i spożywania zdrowych posiłków w Przedszkolu. Dzieci bardzo chętnie wykonują samodzielnie, zdrowe potrawy w ramach zajęć (sałatki owocowe, surówki warzywne, kanapki), tym razem wykonywały Zdrowe owocowe koreczki.                                       

Odwiedziły również Sklepik szkolny ze zdrową żywnością. Wczesną wiosną w każdej grupie w sali został założony „ Zielony ogródek” , dzieci sadziły cebulę, siały owies i rzeżuchę. Znają zasadę stosownego ubierania się w zależności od pogody. Przedszkolaki nauczyły się piosenki : „Hymn zdrowych dzieciaków”, która w sposób  przystępny uświadomiła dzieciom szkodliwość palenia papierosów i picia alkoholu.  Zdrowe dzieci mają naturalną potrzebę wysiłku fizycznego dlatego w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu  codziennie  odbywają się zabawy ruchowećwiczenia gimnastyczne. W zależności od pogody dzieci aktywnie wypoczywają na świeżym powietrzu hartując  się i wzmacniając odporność na choroby.

 

Podsumowanie Akcji „Góra Grosza” w Przedszkolu

„Jeden grosz znaczy niewiele,
ale góra grosza jest największa na świecie!”

„Góra Grosza” to Akcja znana i lubiana przez dzieci. Po raz kolejny wszystkie Przedszkolaki z naszej placówki z entuzjazmem i wielkim zaangażowaniem przyłączyły się do akcji. Celem tej akcji jest m. in. zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną oraz uświadomienie przedszkolakom, że najdrobniejsze, wspólnie zebrane monety mogą stworzyć ogromny fundusz, dzięki któremu można będzie pomóc najbardziej potrzebującym rówieśnikom w Polsce. Podczas akcji udało się uzbierać olbrzymią Górę Grosza . Serdeczne podziękowania dla wszystkich dzieci oraz  rodziców za udział w akcji . Organizatorem akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”.

Zebrana kwota: 132zł.65gr.  1euro. 15cent.

 

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu w Grzymiszewie

         Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu ZS-P w grupach młodszych odbył się 14-15.01.2016 r. ze względu na przerwę feryjną. Dzieci 5-letnie, ze względu na dużą zachorowalność uczciły ten dzień dnia 05.02.2016 r.

        Na zaproszenie dzieci stawiło się bardzo liczne grono babć i dziadków, dla których co roku dzieci przedszkolne szykują liczne niespodzianki.   W swej części artystycznej dzieci zaprezentowały swoje umiejętności w wierszach, inscenizacjach, piosenkach oraz tańcach, co sprawiło dziadkom ogromną radość, a nawet spłynęły nie z jednych oczu łzy wzruszenia. Następnie wszystkie wnuczęta obdarowały swoich „kochanych gości” własnoręcznie wykonanymi upominkami oraz gorącymi uściskami.  Ale to nie był jeszcze koniec spotkania, ponieważ wychowawczynie grup przygotowały dla wszystkich mnóstwo niespodzianek w postaci konkursów i zabaw. Był to czas, w którym babcie i dziadkowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami oraz spędzić czas na wspólnej zabawie z wnukami.

         Podczas całego spotkania dziadkowie mieli zapewniony słodki poczęstunek, o który zadbały mamy naszych pociech.

 

 

„Bal karnawałowy w przedszkolu”

         Dnia 08.01.2016 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Grzymiszewie dzieci z trzech grup wiekowych – (trzy, cztero i pięciolatków), spotkały się w jednej sali na „Balu karnawałowym”. Było mnóstwo postaci bajkowych, owadów, policjantów, strażaków, był wojskowy, a nawet marynarz. Specjalną atrakcją balu była „Baba Jaga”, za którą przebrała się jedna z pań – pomoc – Pani Agata Ruda-Ślesińska. Zaraz po grupowej fotografii wszystkie dzieci wraz z wychowawczyniami ruszyły w tany… Korowody prowadziły Panie -  Dorota Michalak, Mariola Rosiak oraz  Małgorzata Wągiel). Podczas zabawy nie zabrakło kolorowych konfetti oraz serpentyn. Dzieci tańczyły w rytmie różnych przebojów, m.in. –„Kaczuszki”, Miki Maus, Disco-Polo itp.

 Wspólne Spotkanie Wigilijne – 21.12.2015r. 

Dnia 21 grudnia odbyło się wspólne spotkanie wigilijne społeczności przedszkolnej i szkolnej, podczas którego wspólnie kolędowano, odbyły się występy dzieci i składano sobie życzenia. Miła, świąteczna atmosfera udzielała się przedszkolakom, które rozpoczęły spotkanie prezentując swoje umiejętności, poprzez zaśpiewane świątecznych piosenek. Piękna scenografia, kolorowe stroje sprawiły, że rodzice i zaproszeni goście z zainteresowaniem słuchali społeczności przedszkolnej i szkolnej, która wprowadziła wszystkich w szczególny bożonarodzeniowy nastrój.  Po części artystycznej przyszła pora na warsztaty bożonarodzeniowe podczas których rodzice  wspólnie z dziećmi wykonywali „symbole świąteczne”, które wystawione zostały na górnym korytarzu szkoły. Podczas warsztatów odwiedził dzieci Mikołaj obdarowując każdego wyczekiwanym prezentem. Ten dzień był naprawdę magiczny i wyjątkowy, wszystkim udzieliła się świąteczna atmosfera.

 

 Bożonarodzeniowe Zajęcia Otwarte w Przedszkolu

„Święta Bożego Narodzenia zaczynamy,
Choineczkę ubieramy…”

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu najpiękniejsze, najcieplejsze, rodzinne, pełne radości  chwile. Każdy z nas pewnie chciałby, aby trwały choć troszkę dłużej. Pewnie dlatego już z początkiem grudnia czuć, słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego spotkania Wigilijnego, które łączy i napełnia wszystkie serca niezwykłą radością, życzliwością. W naszym przedszkolu przygotowania te również miały miejsce. Oprócz świątecznych porządków, dekoracji sal , nasze dzieci  uczyły się pięknych kolęd, pastorałek, wierszy. Ten pełen radości nastrój w naszym przedszkolu zagościł już 17 i 18.12.2015r.  Przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców na Bożonarodzeniowe Zajęcia Otwarte, na których zaprezentowały wiersze, piosenki, tańce o tematyce świątecznej. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Rodzice wraz z dziećmi brali udział w organizowanych zabawach. W formie warsztatów każda grupa wspólnie z rodzicami wykonywała "symbole świąt Bożego Narodzenia". Spotkania te wprowadziły wszystkich we wspaniały, świąteczny nastrój.

 

 Niespodzianka na Mikołajki w KDK
Stare legendy i podania mówią o tym, że pracownia Świętego Mikołaja mieści się na biegunie północnym, pracują w niej Elfy, a Mikołaj w swoim zaprzęgu posiada renifera z czerwonym nosem błyszczącym, jak dojrzała wisienka na lukrowanym torcie. Czy legendy mówią prawdę? Przekonały się o tym, dzieci 3-4-5-letnie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Grzymiszewa i 3-4 –latki z oddziału przedszkolnego w Smaszewie  dnia 7 grudnia 2015 r. oglądając bajkę ,, W pracowni Świętego Mikołaja” w sali widowiskowej  Konińskiego Domu Kultury w Koninie. Aktorzy  z Agencji Artystycznej Prym odkryli sekret pracowni Świętego Mikołaja…
Otóż okazało się, że stary, magiczny kredens po dwunastu uderzeniach zegara ożywa i zamienia się w miejsce, w którym produkuje się najwspanialsze prezenty dla wszystkich dzieci...
Spokój i harmonia towarzyszyły  baśniowym istotom, które w pocie czoła pracowały nad wyjątkowymi prezentami dla dzieci.
Pewnego dnia, podstępny i zły chochlik zamieszkujący kredens postanowił zniszczyć urządzenia znajdujące się w pracowni, pozbawiając tym samym wszystkie dzieci wymarzonych prezentów. Jednak na ratunek Mikołajowi wyruszyła lalka z porcelany o imieniu Pozytywka i renifer o imieniu Rudolfina. Na swojej drodze bohaterki spotkają złe istoty, które za wszelką cenę będą chciały przeszkodzić w odnalezieniu magicznej kuli, której czarodziejska moc przywróci ład w pracowni.
Muzyczny spektakl pełen dynamicznych piosenek, zabawnych perypetii, nietuzinkowych dialogów bohaterów oraz wartko tocząca się akcja, została ciepło przyjęta przez najmłodszych widzów.
Po spektaklu dzieci otrzymały słodką  niespodziankę.

 

           Spotkanie z górnikami

W środowy poranek 2 grudnia w naszym przedszkolu pojawili się niezwykli goście - górnicy. To z okazji Święta Górnika - Barbórki - zaproszeni zostali, aby przybliżyć najmłodszym trudny zawód jakim się zajmują.Górnicy   ubrani byli w galowe mundury, na ich czapkach, które poprawnie nazywają się czako lśniły białe pióropusze. Goście postanowili opowiedzieć dzieciom jak to kiedyś pracowało się w kopalni i jak jest teraz. Przedszkolaki poznały historię patronki górników Świętej Barbary i dowiedziały się, z jakich dóbr możemy korzystać dzięki wydobyciu węgla 

Na zakończenie dzieci otrzymały od gości słodkości, a same w podziękowaniu zaprezentowały się w krótkiej części artystycznej oraz wręczyły gościom pamiątkowy upominek.Było również pamiątkowe zdjęcie.

 

„CZEKAJĄC NA ŚWIĘTA”

Dnia 17.12.2015 r. grupa pięciolatków wraz z wychowawczynią – Panią Dorotą Michalak z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie, na zaproszenie Pani Emilki Kaźmierczak wybrała się do Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Turku na „Warsztaty bożonarodzeniowe.                                  

Celem spotkania było wykonywanie ozdób świątecznych  z różnego rodzaju materiału.

 

Tym razem przedszkolaki wykonywały papierowe choinki z kółek, przyozdabiały  kolorowymi bombkami i łańcuchami z bibuły, aby po powrocie udekorować wnętrza swoich domów. Podczas zajęć powstało także kilka szyszkowych choineczek, wykonywanych w grupach, które staną się dekoracją sali w przedszkolu. Dzieciom, podczas pracy pomagała również Pani Marzena Krucka. Warsztatom towarzyszyła świąteczna atmosfera również dzięki bożonarodzeniowym wierszykom i piosenkom w wykonaniu dzieci.

Przedszkolaki, w podziękowaniu za gościnę złożyły na ręce Pani Emilki skromny upominek, życząc owocnej pracy z dziećmi…

Dwa dni wcześniej, dnia 15.12.2015 r. grupa czterolatków wraz z wychowawczynią – Panią Małgorzatą Wągiel, odbyła wizytę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Turku.  Podczas warsztatów bożonarodzeniowych dzieci wykonywały aniołki w warkoczykach. Była to dość mozolna praca, jak na czterolatki, ale dali radę…   

Podczas rozstania już umówiliśmy się na wiosenne spotkanie, a więc do wiosny…

 

 Andrzejki

 Andrzejki to wieczór wróżb .Wtedy to dziewczynki , a nawet chłopcy ,chcą dowiedzieć się o swoim przyszłym losie. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Pamiętajmy jednak , że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone , że może się spełnić.

 W naszym przedszkolu nie brakuje okazji do wspólnej zabawy . I tak w listopadzie każda z grup przedszkolnych obchodziła „Andrzejki”. Stosowne rekwizyty , świece oraz zapach topionego wosku wywołały nastrój sprzyjający przepowiedniom. Wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce. Jednak najwięcej radości i wrażeń dostarczyła dzieciom ostatnia wróżba - czyli lanie wosku.

„Oj darze, oj darze ,niechaj przyszłość się ukarze. Czary – mary ,wosku lanie co ma stać się, niech się stanie. Zaraz wszyscy się dowiedzą co nam wróżby przepowiedzą”. Po tych słowach przedszkolaki kolejno podchodziły do stolika ,na którym stała miska z wodą i z pomocą nauczycielki- lały wosk przez zaczarowany klucz z dużym oczkiem. Z powstałych kształtów, dzieci wspólnie z nauczycielką odczytywały co je czeka i czego mogą się spodziewać w przyszłości.

 

SPRAGNIENI WIEDZY O KSIĄŻKACH

 

         Dnia 30.11.2015 r. Miejską Bibliotekę Publiczną w Turku odwiedziły dzieci   z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie wraz ze swą wychowawczynią – Dorotą Michalak oraz Panią Marzeną Krucką. Wszystkie zaplanowane działania łączył główny temat spotkania – książki. Najpierw przedszkolaki poznały Wypożyczalnię książek dla dzieci i młodzieży oraz podstawowe zasady w niej obowiązujące. Następnie odwiedziły Piwnicę Talentów – dział MBP, który organizuje między innymi spotkania z autorami książek dla dzieci czy też głośne czytanie z udziałem zaproszonych gości zarówno w siedzibie na ul. Dworcowej, jak i w miejskich przedszkolach. Kolejnym punktem programu było Kamishibai – teatr obrazkowy, wywodzący się z Japonii. Pięciolatki poznały krótką historię zatytułowaną „Szukając Marudka”, do której, wcielając się w role ilustratorów książek, wykonywały własne ilustracje. Na zakończenie do gotowych obrazków zostały przymocowane sznureczki, aby dzieci mogły zawiesić je w domu na ścianie. Naszym „przewodnikiem” po Bibliotece była Pani Emilia Kaźmierczak, która głownie pracuje z młodszymi dziećmi w Piwnicy Talentów, organizuje różnego rodzaju spotkania, konkursy – m.in. „Miś ma urodziny”…

         W podziękowaniu za wspaniałą współpracę i miłe ugoszczenie, dzieci przedszkolne wręczyły Pani Emilce Podziękowanie wraz z upominkiem.

Nawet trudno było się rozstać…

 

 

 

 

  //pl-pl.facebook.com/biblioteka.turek

 

 

 Urodziny Pluszowego Misia w naszym Przedszkolu- 25.XI. 2015r.

" Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny miś"                                                                                                                      

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzi się urodziny Pluszowego Misia. Miś jest przyjacielem dzieci, więc nie  wypada zapomnieć o urodzinach przyjaciela. Duże, małe, kolorowe, mięciutkie i puchate…misie- 25.11.- opanowały Przedszkole. Przybyły one ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć w  Światowym  Dniu Pluszowego Misia. Zabawka ta towarzyszy dzieciom wiele lat, to nie tylko pluszowa przytulanka , to „ktoś” bardzo bliski, czuły, cierpliwy i często niezastąpiony. Misie towarzyszą dzieciom zarówno w chwilach radości jak i smutku. Są powiernikami dziecięcych tajemnic, ocierają łzy, pomagają zasypiać. Dzieci poznały  historię pluszowego misia oraz innych bohaterów literackich i filmowych, zachęcając przy tym do częstszego sięgania po literaturę dziecięcą.  Kolorowały lub rysowały misie.  Dzieci wysłuchały ciekawostek o misiach z encyklopedii dziecięcej, co bardziej rozbudziło ich ciekawość. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z  ukochanym pluszowym Przyjacielem. Na zakończenie dzieci chętne recytowały wiersze, śpiewały znane piosenki o misiach. Wspólna zabawa przy muzyce dobiegła końca, ale wydaje się, że to nie koniec przygód pluszowego misia…                                   

 

 Maluchy w „Bajkowym świecie”…

Dnia 11.2015r. maluchy wybrały się na wycieczkę do „Bajkowego świata” czyli do Biblioteki Szkolnej w Grzymiszewie. Patrząc na dzisiejszy świat pełen , tabletów, telefonów  i innych atrakcji elektronicznych można odnieść wrażenie, że sztuka czytania zanika  a książka przestaje być źródłem wiedzy i ucieczką od szarej codzienności. Książka jednak jest niewątpliwie wielkim przyjacielem człowieka  uczy przecież ona  myślenia, pobudza wyobraźnię, wyrabia cierpliwość i ciekawość świata. Dlatego warto po nią sięgać.
Pragnąc kontynuować tradycję czytania książek oraz chcąc uświadomić dzieciom od najmłodszych lat taką potrzebę, właśnie dzieci 3- letnie w tym celu wybrały się w odwiedziny  do Biblioteki Szkolnej.  Zostały tam zapoznane z pracą bibliotekarza, obejrzały księgozbiór oraz dowiedziały się jak korzystać z biblioteki. Niezwykłą atrakcją dla dzieci była możliwość spacerowania między wysokimi regałami z bardzo dużą ilością książek. Pani bibliotekarka zaprosiła dzieci do „zaczarowanego” kącika, w którym wszyscy razem posłuchaliśmy bajki. Na koniec przedszkolaki podziękowały za wspaniałą bajkową przygodę wręczając pani bibliotekarce upominkowe podziękowanie. Za niezwykle ciekawe spotkanie z książkowymi bohaterami serdecznie dziękujemy  i już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania w bajkowym świecie…..

 

 Spotkanie z pielęgniarką w przedszkolu czyli „Jak dbać o zdrowie”

W ramach realizowanego tematu kompleksowego „ Dbam o zdrowie” , w ustalonym dniu wszystkie przedszkolaki ubrały się na biało. A koloru białego jest strój pielęgniarki i dlatego dnia 18.11.2015r. z wizytą do przedszkola przybyła Pani pielęgniarka,  która na co dzień pracuje w ośrodku zdrowia w Grzymiszewie.  Podczas spotkania przedszkolaki miały okazję dowiedzieć się więcej o trudnym zawodzie pielęgniarki, pokonać lęk przed zabiegami medycznymi, a przede wszystkim wzbogacić  i utrwalić swoje wiadomości na temat sposobów dbania o zdrowie. Pani pielęgniarka przypomniała dzieciom, jak należy ubierać się odpowiednio do pogody, jak właściwie się odżywiać i jak zachować zasady higieny i zdrowego stylu życia . Dzieci, udzielając odpowiedzi na pytania gościa, wykazały się bardzo dużą wiedzą na temat zdrowia i czystości. Największe zainteresowanie wzbudziła jednak torba z którą przybyła Pani pielęgniarka, a zwłaszcza jej wyposażenie, czyli aparat do mierzenia ciśnienia, stetoskop, strzykawki, bandaże i inne akcesoria medyczne. Pani pielęgniarka zademonstrowała dzieciom niektóre proste zabiegi, np. mierzenie ciśnienia. Na zakończenie wizyty, przedszkolaki podziękowały wierszem, piosenką oraz wręczyły upominek  i pamiątkowe  podziękowanie.


 ŚLUBOWANIE dzieci 5 – letnich

         Dnia 06.11.2015 r. 25 dzieci przedszkolnych z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie złożyło uroczyste „Ślubowanie”  na starszaków. Zanim jednak 5 – latki stały się starszakami, zaprezentowały przed rodzicami swoje umiejętności i zdolności w formie wierszy, piosenek, gry na instrumentach oraz tańcy.

         Honorowym gościem, zaproszonym na uroczystość w imieniu rodziców, był Burmistrz Gminy i Miasta Tuliszków – Pan Grzegorz Ciesielski, jak również dyrektor ZS-P – Pani Małgorzata Krucka, wicedyrektor – Pani Urszula Mory, nauczycielki grup młodszych wraz z dziećmi 3 i 4 – letnimi, kochani rodzice oraz dzieci 5- letnie– bohaterowie niniejszego spotkania…

         Część artystyczną rozpoczęto Polonezem, następnie dzieci przedstawiły część artystyczną, po czym, po odśpiewaniu Hymnu i uroczystej przysiędze zostały pasowane przez dyrektora tutejszej placówki – Panią Małgorzatę Krucką, na STARSZAKÓW.  

         Wychowawczyni grupy – Pani Dorota Michalak wspólnie z Paniami dyrektor, wręczyła swoim podopiecznym DYPLOMY, składając  gratulacje.  Miłym akcentem spotkania było podarowanie dzieciom przez rodziców      kubeczków z imieniem dziecka, rysunkiem oraz datą spotkania.Gratulacje oraz prośbę o wypełnianie przyżeczenia, w swoim przemówieniu złożył dzieciom również Pan Burmistrz.

         Pod koniec uroczystości wychowawczyni rozdała dzieciom bibułkowe kwiaty, które w podziękowaniu rozdały swoim kochanym rodzicom, przy melodii piosenki U. Sipińskiej – „Kochanych rodziców mam”… Nie ukrywam, że nie zabrakło łez wzruszenia…

         Wspólne rozwiązywanie krzyżówki, której hasłem było – ZASADY, wspólne fotografie oraz słodki poczęstunek, to były ostatnie akcenty spotkania, po czym dzieci przeniosły się w wir zabawy…

 

 Jesienne wycieczki do lasu.

Pogodne, słoneczne  dni -27- 28.10.2015r. dla przedszkolaków była dniami pełnymi wrażeń. Dzieci 3- letnie z Przedszkola z Grzymiszewa i 3-4 letnie z oddziału przedszkolnego w Smaszewie, 28.10.2015r. zaraz po śniadaniu wyjechały autokarem na wycieczkę do Nadleśnictwa w Turku, natomiast 4-5 latki z Grzymiszewa w dniu 27.10.2015r. do Nadleśnictwa w Grodźcu. Na miejscu przedszkolaki odbyły pogadankę z leśniczym na temat jego pracy , korzyści płynących z lasu oraz właściwego zachowania się w lesie, zwiedziły również salki edukacyjne.  Piękna, słoneczna pogoda , sprzyjała spacerowi  po lesie. Dzieci  miały okazję podziwiać poszczególne gatunki drzew oraz jesienną kolorystykę w lesie. Te wycieczki dla dzieci - to obserwacja naturalnego świata roślin, zwierząt, oraz wspaniałe przeżycia. Nasi podopieczni poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste, krzewy, słuchały odgłosów lasu, obserwowały kolorowe liście ( które same spadały z drzew i tworzyły kolorowy dywan),zwróciły uwagę na spadające szyszki. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda i zwierzęta. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza. Otaczająca przyroda , możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła dzieciom wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość. Zajęcia te uświadomiły im, że przyrodę należy kochać i szanować. Za miłe spotkanie podziękowały wierszem i upominkiem. Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń, przedszkolaki wróciły do przedszkola .

 

 Zdrowe kanapki - pierwsze kulinarne kroki maluchów

Realizując tematykę kompleksową „Chcemy być samodzielni” oraz „Dbamy o zdrowie”, grupa dzieci 3-letnich miała okazję sprawdzić swoje umiejętności kulinarne, podczas wykonywania zdrowych, kolorowych kanapek. Ogromną frajdą dla dzieci było smarowanie pieczywa i nakładanie przygotowanych produktów( warzywa, sery, wędlina) na swoją kanapkę. Trzeba przyznać, że nie sprawiło im to najmniejszych kłopotów. Wspólne przygotowanie posiłku poskutkowało tym, że większość dzieci chętnie zajadała swoje kanapki. Dzieci zapewniały, że na pewno chętnie zrobią takie  same w domu z rodzicami. Zatem do dzieła kochani rodzice- pomocników macie na szóstkę!

 

„Uczymy się bezpiecznie chodzić po ulicach”

        Dnia 29.09.2015r. funkcjonariusze z Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Turku –Sierż. Kamila Walczak oraz Asp. Piotr Biadasiewicz zostali ugoszczeni przez dzieci przedszkolne Zespołu Szkolno-Przedszkolnego  w Grzymiszewie. Celem spotkania było przeprowadzenie pogadanki z dziećmi 3, 4 i 5 – letnimi na temat: dbania o bezpieczeństwo w drodze do przedszkola, bezpiecznego poruszania się po drogach oraz pracy policji drogowej.    Policjanci zaprezentowali dzieciom swoje akcesoria, tzn. czapkę, lizaka, lampę oraz kajdanki, które dzieci chętnie oglądały, a nawet przymierzały. Pani Kamila sprawdziła wiedzę dzieci zadając zagadki, które dzieci sprawnie rozwiązywały. Zdaniem naszych gości dzieci przedszkolne zostały dobrze przygotowane do poruszania się w ruchu ulicznym. W podziękowaniu za przekazanie dzieciom wielu ciekawych informacji dotyczących dbania o bezpieczeństwo, przedszkolaki przedstawiły krótką część artystyczną oraz wręczyły upominki. Uwieńczeniem spotkania było wspólne  zdjęcie.

     Po części oficjalnej przeszliśmy na plac przedszkolny, gdzie na dzieci czekała najlepsza niespodzianka – radiowóz policyjny. Pan Piotr zaprezentował dzieciom sygnały policyjne, a następnie dzieci „zwiedziły” radiowóz…

 


Zjadamy witaminki i mamy dziarskie minki…

W ramach tematyki kompleksowej „Tydzień z warzywami i owocami”, wszystkie grupy przedszkolne podejmowały  działania zmierzające do realizacji celów wyznaczonych w Programie Szkoła Promująca Zdrowie. W wyznaczonym dniu dzieci z każdej grupy ubrane były na kolor warzyw i owoców: żółty , zielony, czerwony, organizowane były zabawy taneczne i ze śpiewem.

W ramach Akcji  „ Czytanie na dywanie” we współpracy z Biblioteką Szkolną – starsi koledzy czytali dzieciom wiersze: „ Rzepka” J. Tuwima, „ Pomidor” J. Brzechwy i zainscenizowali utwór „ Na straganie”. Dzieci 4-5 letnie wykonywały zdrową, kolorową „ Sałatkę owocową”. Dzieci 3- letnie smakowały warzywa i owoce w różnej postaci: na surowo, suszone, gotowane oraz próbowały zdrowe soki. Ponieważ naszym priorytetem było i jest zdrowe odżywianie, dlatego każdego dnia staramy się motywować dzieci do spożywania zdrowych produktów, a przede wszystkim warzyw i owoców.  

 

 

PRZEDSZKOLAKI z Grzymiszewa SPRZĄTAJĄ ŚWIAT

      Dnia 18.09.2015r. dzieci pięcioletnie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie wzięły czynny udział w akcji „SPRZĄTANIE ŚWIATA

Wraz z wychowawczynią – Panią Dorotą Michalak oraz pomocą – Panią Marzeną Krucką, dzieci przeszły ulicami wsi, sprzątając po drodze napotkane „śmieci”. Wychowawczyni zaopatrzyła dzieci w rękawice oraz worki, które szybko się zapełniały. Nauczycielka grupy podczas akcji uświadamiała dzieciom potrzebę dbania o środowisko, nie tylko własne, ale także o całą otaczającą nas przyrodę. Dzieci same z obserwacji zrozumiały, jak należy dbać o otoczenie już jako przedszkolaki, jak wyglądałby świat zaśmiecony oraz same odczuły wagę tej akcji.

       Najwspanialszym uwieńczeniem naszej akcji było bezpośrednie wrzucenie worków ze śmieciami prosto do „śmieciarki”, która akurat tego dnia przejeżdżała ulicami wsi Grzymiszew. Panowie poproszeni o pomoc, bardzo chętnie zgodzili się wrzucić worki, a na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie naszego spotkania.        Myślę, że dzięki tej akcji wszystkie dzieci będą dbały o porządek, nie wyrzucą śmieci, tylko wrzucą je do odpowiedniego pojemnika oraz postarają się, aby o to również zadbali dorośli, ich najbliżsi…                                                     

 

„Bezpieczne wakacje”.

Dnia 22.06.2015r. gościliśmy Funkcjonariuszy Zespołu ds. Nieletnich z Komendy Powiatowej w Turku.

Dzieci Przedszkolne składają serdeczne podziękowanie za przeprowadzenie pogadanki na temat:

- dbania o bezpieczeństwo

- bezpiecznego poruszania się po drogach

- bezpiecznego spędzenia wakacji

Na zakończenie dzieci zaprezentowały piosenki oraz wręczyły upominek i podziękowania .


I  przedszkolak może uratować komuś życie

Dnia 18.06.2015r. w Przedszkolu  zostały przeprowadzone  praktyczne zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zajęciami objęto wszystkie grupy przedszkolne. W ramach współpracy  ze Szkołą Podstawową, zajęcia prowadziły  nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, które posiadają  certyfikat ukończenia kursu. pt. „Ratujemy i uczymy ratować".
Podczas
zajęć dzieci 3-4-5-6 letnie z poszczególnych grup , w formie praktycznych ćwiczeń, nauczyły się, jak bezpiecznie i skutecznie pomóc osobie oraz innej osobie  która w danym czasie i miejscu takiej pomocy potrzebuje. Wykorzystano multimedia oraz  manekin  MiniAnia.
Podczas zajęć dzieci przypomniały  numery telefonów alarmowych, dowiedziały się, do kogo mogą
zwrócić się o pomoc, gdy znajdą się w niebezpiecznej sytuacji. W trakcie praktycznych ćwiczeń uczyły się sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz układać ją w bezpiecznej pozycji bocznej ustalonej. 
Wykorzystując manekin MiniAnia dzieci uczyły się, jak pomóc rannemu, który nie oddycha, ćwiczyły oddechy oraz uciski ratownicze

Zajęcia były bardzo ciekawe. Dzieci  chętnie brały  w nich udział. Pozytywnym efektem podjętych  działań jest to, że już od najmłodszych lat dzieci oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Uczą się odpowiedniego zachowania w obliczu wypadku, potrafią prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzięki powyższym zajęciom uczą się odpowiedzialności za siebie i innych.

 

Przedszkolaki pamiętają o swoich rodzicach

Dziś wasze święto rodzice mili,

chcemy, abyście szczęśliwi byli.

Żyjcie nam, żyjcie przez wiele lat,

z Wami weselszy jest dziecka świat.                                                                                                                             

  

 W dniach 26 i 27 maja w grupach przedszkolnych organizowane były Zajęcia Otwarte dla Rodziców, związane z obchodami Święta Mamy i Taty. Uroczystość tą w sposób szczególny przeżywały zarówno dzieci, jak i rodzice. Rodzice mogli podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanych występach artystycznych. Przedszkolaki recytowały okolicznościowe wiersze, wyrażając w ten sposób uczucia przywiązania, miłości, szacunek i wdzięczność za trud wychowania. Nie zabrakło piosenek o tematyce rodzinnej. Dzieci i rodzice zaprezentowali również umiejętności taneczne, w trakcie wspólnych zabaw . Podczas montaży słowno-muzycznych adresowanych do rodziców na twarzach mam i tatusiów gościł uśmiech. Przedszkolaki podarowały rodzicom , własnoręcznie wykonane laurki i upominki oraz złożyły życzenia. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, za który serdecznie dziękujemy.

 

 Zawody wokół nas

Realizując działania  tematyki kompleksowej „ Poznajemy różne zawody”, poprzez poznanie zawodów i czynności z nimi związanymi, w celu przybliżenia dzieciom szczegółów związanych z profesjami funkcjonującymi w najbliższym otoczeniu, budzenia dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym.  Rozwijanie umiejętności społecznych , które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi; szacunek do pracy; konieczność zarobkowania, rzetelność i sumienność. Dzieci 5-6 letnie zwiedzając najbliższe środowisko, podczas wycieczki ulicami Grzymiszewa, odwiedziły MINI „LEWIATAN”,  poznały pracę osób tam zatrudnionych oraz artykuły które można kupić, miały możliwość zobaczyć jak wygląda sklep od środka.

Następnie odwiedziły  pobliską kwiaciarnię. Tam poznały na czym polega praca pani kwiaciarki i zobaczyły jakie piękne bukiety "wyczarowuje" pani Agata. Złożyły również wizytę w Zakładzie fryzjerskim „Loczek”, poznały wyposażenie zakładu oraz czynności które wykonuje fryzjerka. Przedszkolaki podziękowały wierszem, piosenką oraz upominkiem za bardzo miłe przyjęcie. 

 

DO RE MI

 16.04.2015r. odbył się XX Wojewódzki Festiwal Piosenki Przedszkolaków Do Re Mi- eliminacje powiatowe. Oprócz prezentacji konkursowych dzieci miały okazję obejrzeć spektakl w wykonaniu aktorów teatru HERBI z Leszna pt. "Trzy magiczne słowa". Nasze przedszkole reprezentowały: Zosia Jabłońska, Majka Łagiewka oraz Marysia Walaszczyk.

Do Re Mi Turek

zdjęciezdjęciezdjęciezdjęcie

 

Przedszkolaki w „ Krainie zdrowia"                                                                     

Dnia 15.05.2015r. w naszym  Zespole Szkolno-Przedszkolnym odbyło się uroczyste podsumowanie trzyletnich działań związanych z promowaniem zdrowego stylu życia.  Wszyscy obecni obejrzeli występy artystyczne nt. „ W krainie zdrowia” oraz prezentację multimedialną podsumowującą nasze działania i realizowane projekty. Zwieńczeniem naszej pracy będzie otrzymanie certyfikatu „Szkoła Promująca Zdrowie” oraz przyjęcie naszej szkoły do Wielkopolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Po części oficjalnej, odbyły się w grupach, warsztaty dotyczące zdrowia. Dzieci 5-6 letnie wykonywały samodzielnie „Zdrowe, kolorowe kanapki”, które im bardzo smakowały. Inne grupy były w tym czasie na prezentacji sprzętu Ochotniczej Straży Pożarnej z Grzymiszewa, oraz korzystając z pięknej pogody, wybrały się na długi spacer. Pogoda pozwoliła również na zorganizowanie zabaw na świeżym powietrzu z elementami rywalizacji, np. tor przeszkód, slalom… Mimo, że nastąpiło już podsumowanie projektu, nie zamierzamy poprzestać na tych działaniach. Dalej będziemy realizować obecne projekty, a w planach mamy już następne. Wiemy bowiem, że zdrowie jest wartością nadrzędną i należy o nie dbać już od najmłodszych lat.

 

 Przedszkolaki z wizytą u strażaków w KPSP w Turku

Z okazji Dnia Strażaka wszystkie grupy przedszkolne z Przedszkola w Grzymiszewie i dzieci z oddziału przedszkolnego w Smaszewie  odwiedziły Komendę Powiatową Straży Pożarnej w Turku.

Propagowanie zdrowego trybu życia oraz bezpieczeństwo dzieci w różnych sytuacjach: w domu, w przedszkolu, na ulicy, itd. jest jednym z zadań  przedszkola , dlatego też nawiązywana jest współpraca z różnymi instytucjami, które kształcą u dzieci wiedzę o bezpieczeństwie .
Tym razem wszystkie grupy przedszkolaków  odwiedziły straż pożarną. Podczas tej wizyty, która miała miejsce 07. i 08. 05.2015r.  przedszkolaki poznały z opowieści strażaków  tajniki ich pracy. Nie mniejsze wrażenie na dzieciach robił widok sprzętu - ubrania, kaski, wozy i sprzęt służący do gaszenia pożarów. Przez chwilę dzieciaki mogły poczuć się jak strażacy, wsiadając  do wozu strażackiego.
Przedszkolaki słuchały bardzo uważnie wypowiedzi  strażaków i nie mogły oderwać oczu od prezentacji sprzętu używanego przy różnego rodzaju zdarzeniach.  Zaciekawione dzieci z pewnością dobrze zapamiętały numery alarmowe 112 oraz 998.  Strażacy zademonstrowali efektowny zjazd, a także sygnał dźwiękowy i świetlny wozów strażackich.
Również dzieci miały coś w zanadrzu - recytacja wiersza W. Broniewskiego "Pożar", „Strażak”, piosenkę „ Pali się”,  „Strażak” oraz podziękowanie i  podarunek.

 

 Wyjazd do KDK w Koninie na przedstawienie „ Kopciuszek”

23 kwietnia 2015 roku wszystkie grupy przedszkolaków i dzieci z oddziału przedszkolnego ze Smaszewa  wybrały się do Konińskiego Domu Kultury na przedstawienie „KOPCIUSZEK”. Bez wątpienia  Kopciuszek , to jedna z najbardziej znanych i lubianych baśni. Historię którą zna każde dziecko, przedstawiono w oryginalny sposób, połączono musical z mnóstwem zabawnych zdarzeń, dodano szczyptę wzruszenia, odrobinę magii oraz niepowtarzalne postacie takie jak Pan Wróżek i Konstanty, który nie jest myszą lecz uwaga MYSZEM. Zapewniono dzieciom ponad godzinną muzyczną przygodę, która nie tylko bawiła i wzruszała ale także uczyła. Bo jak twierdził Konstanty „ A z bajkami tak to jest, że morałem kończą  się”. Spektakl dostarczył niezapomnianych wrażeń, dzieci mogły podziwiać doskonałą grę aktorów, piękne stroje.  Nie zabrakło momentów skupienia, napięcia, śmiechu, przyjął  formę prostą i przyjemną, a zarazem wzruszającą i zabawną. Wystawiony został przez aktorów TEATRU  BOHEMA z Łodzi.  Wkład pracy i zaangażowanie aktorów dało się dostrzec w każdej minucie przedstawienia, które zostało nagrodzone gromkimi brawami. Występ cieszył dzieci i opiekunów , którzy z pewnością dostrzegli morał płynący z baśni, przesłanie mówiące o wyższości wiedzy, intelektu, wewnętrznego wdzięku i dobrego serca nad pieniędzmi, władzą, materializmem.

 

 

Wycieczka do MDK w Turku na spektakl  "Urodziny Baby Jagi"

Pełen atrakcji i niezapomnianych wrażeń spektakl "Urodziny Baby Jagi" obejrzały dzieci 4-5-6 letnie. W dniu 31 marca 2015r.  grupa 38 dzieci w wieku przedszkolnym wraz z opiekunami wzięła udział w widowisku, które odbyło się w Miejskim Domu Kultury w Turku.

Widowisko było tak zorganizowane, że dzieci miały możliwość aktywnie uczestniczyć w przyjęciu urodzinowym Baby Jagi. W bajkowym lesie pojawiło wiele postaci z różnych bajek, które wybierają się z prezentami na urodzinowy bal do Baby Jagi. Wkradło się wiele zamieszania. Młody widz został wciągnięty w wir zagadek, co skłoniło go do udział w rozwiązaniu bajkowych kłopotów. Za udział w spektaklu dla dzieci przewidziane były  nagrody.

Organizatorem tego przedsięwzięcia był Impresariat Artystyczny „AB - ART." z Łodzi. Spektakl został sfinansowany przez Urząd Gminy i Miasta  w Tuliszkowie, a cel był szczytny bo wspierał akcję dzięki, której osoby i dzieci niepełnosprawne otrzymają sprzęt rehabilitacyjny.

 

Powitanie wiosny

Dzień 20.03.2015r.  upłynął dzieciom  jako dzień pełen radości z nadchodzącej wiosny, za oknem świeciło pięknie słoneczko. Nasze przedszkolaki zutęsknieniem na nią czekały,w kolorowych w strojach,witały ją wesołymi zabawami muzyczno- ruchowymi .Potem  podczas zajęć plastycznych , wykorzystując różne techniki , przedstawiały zwiastuny wiosny ( motyle, marcowe słoneczko, kwiaty oraz Portret  Pani Wiosny), w sali było wesoło i kolorowo.Na koniec wybraliśmy się na wiosenny spacer - w końcu trzeba było przepędzić Zimę!..i choć zima jeszcze nie odpuściła to zabawa super była..a my już znaleźliśmy pierwsze wiosny znaki - przebiśniegi i śpiewające ptaki!

 

 Wycieczka do Biblioteki  Szkolnej
17.03.2015 r. dzieci 5-6 letnie  odbyły  wycieczkę  do Biblioteki Szkolnej. Miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek.  Była też wycieczka pośród półek z książkami. Pani bibliotekarka  zachęcała dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych; przedszkolaki obiecały, że chętnie  wrócą tu wkrótce. Dzieci podziękowały wierszem i upominkiem za miłe spotkanie. W ramach współpracy z Biblioteką Szkolną , starsi koledzy ( uczniowie klas IV-VI) systematycznie odwiedzają  Przedszkole i czytają przedszkolakom bajki. Dzieci chętnie , w skupieniu słuchają bajek , rozwijają zainteresowania czytelnicze.

 

Bal karnawałowy

 Dnia 29.01.2015r. dzieci przedszkolne z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie uczestniczyły w „Balu karnawałowym”. Rozbieżność w doborze strojów była ogromna – od księżniczek, wróżek, biedronek, motyli, kotków, aż po policjantów, strażaków, a nawet duchy… Podczas zabawy dzieci z grupy młodszej integrowały się z dziećmi  z grup starszych, bawiąc się na wspólnej sali. Dla wychowawczyń miłym zaskoczeniem była opiekuńczość ze strony dzieci starszych, którzy otoczyli troską dzieci młodsze i tworzyli wspólne pary, czy grupy taneczne…

Podczas zabawy dzieci korzystały ze słodkiego poczęstunku oraz soczków, który przygotowały mamy, za co im serdecznie dziękujemy…

 

Dzień Babci i dziadka

 "Dziś dla babci słońce mamy i całuski dla dziadziusia,

Dziś życzenia wnuczek składa i piosenki śpiewa wnusia"

W dniach 21-23 stycznia w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji Święta Babci i Dziadka.
Babcia i Dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka, dlatego w tych szczególnych dniach dzieci z przedszkola wspólnie ze swoimi paniami przygotowały dla nich przedstawienia. Licznie przybyli goście zasiedli przy przygotowanych stołach i z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt. Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Dzieci zaprezentowały program artystyczny, a następnie wręczyły własnoręcznie wykonane prezenty dla swoich ukochanych Babć i Dziadków. Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia. Wszyscy chętnie brali udział w przygotowanych konkursach oraz zabawach przy muzyce. Następnie dzieci wraz z Babciami oraz Dziadkami zostali zaproszeni na przygotowany z tej okazji słodki poczęstunek.
 

 

Zbliżają się święta

"Radosny nastał czas, choinkę ubieramy,

Boże Narodzenie tym samym witamy.

Radosne to są święta i tradycji mają wiele...!"

Ten pełen radości nastrój w naszym przedszkolu zagościł już 17 i 18.12.2014r. Przed południem nasze przedszkolaki zaprosiły swoich rodziców na Bożonarodzeniowe Zajęcia Otwarte. Były przedstawienia o tematyce świątecznej, wiersze, pioenki, tańce. Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Rodzice wraz z dziećmi brali udział w organizowanych zabawach. W formie warsztatów każda grupa wspólnie z rodzicami wykonywała "świąteczne drzewko -choinkę". Spotkania te wprowadziły wszystkich we wspaniały, świąteczny nastrój.

Swoimi występami oraz zachowaniem dzieci udowodniły, że zasłużyły na wspaniałe prezenty. I ta widomość dotarła do Mikołaja, który już 19.12.2014r. odwiedził przedszkolaków. Ten długo oczekiwany gość przywiózł ze sobą słodkie upominki oraz obiecał, że nie zapomni o nikim 24.12.2014r.

 

 

 

„Tradycje Andrzejkowe”

 Dnia 28.11.2014 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Grzymiszewie wychowawczynie wraz z dziećmi  przedszkolnymi, jak tradycja nakazuje, przeprowadziły różne wróżby. Powodzeniem wśród dzieci cieszyło się lanie wosku i odczytywanie cieni z woskowych „figur”.

Dzieci dowiedziały się jaka je czeka przyszłość losując butelką rysunki na gwiazdkach, rzucając monetą przez lewe ramię do miski z wodą, czy przebijając szpilką w papierowym serduszku imię przyjaciela.                                                         

Na zakończenie wróżb odbyła się wyczekiwana dyskoteka, w której wszyscy brali aktywny udział…                             

 

 

„Święto Pluszowego Misia”

25.11.2014r.przedszkolaki obchodziły „Święto Pluszowego Misia”. Dzieci przyniosły do Przedszkola swoje ulubione Misie, bawiły się nimi wspólnie. Wysłuchały opowiadania „Dlaczego to święto zostało ustalone”, bawiły się przy piosenkach  „Niedźwiadki niejadki”, „ Pokochaj pluszowego Misia” oraz kolorowały postać misia. Na koniec dzieci wykonały pamiątkowe zdjęcia.

 

 

Zajęcia z Edukacji Globalnej

Dnia 7.11.2014r. pani Aneta Cruz-Kąciak z Poznania (była Turkowianka) odwiedziła dzieci przedszkolne Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie, z którymi przeprowadziła zajęcia w ramach edukacji globalnej, zorganizowanej przez Stowarzyszenie "Jeden Świat" i muzeum Miasta Turku im. J. Mehoffera. Dzieci wysłuchały ciekawych historii opowiadanych przez panią Anetę, a następnie wykonały prace plastyczne z wykorzystaniem różnych przyborów i materiałów. Cała społeczność przedszkolna podziękowała pani Anecie za wizytę i mile spędzone chwile przekazując skromny upominek. Mamy nadzieję, że takie spotkanie powtórzymy za rok.

 

 „W Nadleśnictwie Grodziec”

23.10.2014r. dzieci 5 i 6 –letnie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Grzymiszewie, wraz z dziećmi 3 i 4 – letnimi z Oddziału Przedszkolnego w Smaszewie uczestniczyły w wycieczce do Nadleśnictwa – Grodziec. Organizatorem wycieczki była Pani Dorota Michalak, której towarzyszyła Pani Stefania Wieczorek ze Smaszewa, oraz opiekunowie i chętni rodzice, m. in. Pani Marzena Krucka, Aneta Śledzianowska, Patrycja Chrzuszcz, Dorota Bącler, Alina Pajęcka oraz Agnieszka Wieczorek.

       Celem wycieczki było – poznanie „Skarbów jesieni   w lesie” oraz - „Życia zwierząt leśnych”

- W Izbie Edukacyjnej Pani Lidia Kopińska przedstawiła   dzieciom lekcję -„O zwierzętach w lesie” (oglądanie  zwierząt wypchanych) . Zwierzęta były fantastyczne.

 - Podczas lekcji w terenie: Pani Lidia zrealizowała z dziećmi   następujące punkty:

 - „Odkrywamy skarby jesieni” – poznawanie wszystkimi  zmysłami,  podczas spaceru po lesie                        

- Oglądanie zwierząt żywych na wybiegu     

- Wejście na platformę widokową

- Oglądanie-„Makiety Kopalni  Węgla Brunatnego i Elektrowni                      

 Na koniec spotkania, przy współpracy pracowników  Nadleśnictwa oraz rodziców rozpalono dla dzieci Ognisko   i upieczono kiełbaski. Na poczęstunek została zaproszona również pani Lidka, której dzieci bardzo serdecznie podziękowały i wręczyły pamiątkowy upominek. Nie zapomniano  o wspólnej fotografii…              

 

 Konkurs piosenki "Do, re, mi" w Turku

 Dnia 23.04.2014r. na deskach sceny Domu Kultury w Turku wystąpiło troje solistów - dzieci sześcioletnie:

- Oliwia Grzelczak

- Kacper Łuniewski

- Amelia Wawrzyniak z towarzyszeniem chórku -Marcel Linka i Filip Mrowiński.

Dzieci otrzymały dyplomy za udział oraz słodki upominek.

 

 MUZYKA JEST WSZĘDZIE

Dnia 11.04.2014r. dzieci przedszkolne i szkolne klas 1-3 miały okazję wysłuchać koncertu muzycznego uczniów ze Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Turku. Dzieci zostały przygotowane przez p. Iwonę Gorgol, p. Zuzannę Borowiecką i p. Pawła Kulczyckiego. Celem koncertu było poznanie instrumentów muzycznych, kształtowanie umiejętnego odbioru muzyki, jak i zachęcenie dzieci do interesowania się muzyką. Mamy nadzieję, iż wielu przedszkolaków pójdzie w ślady swoich starszych kolegów i rozpocznie naukę gry na instrumencie.

 

POWITANIE WIOSNY

Wszystkie dzieci przedszkolne i szkolne przebrane za pszczoły witały w piątek -21.03.2014r. WIOSNĘ -w dość nietypowej formie jak do tej pory. Przedszkolaki wzięły udział w apelu szkolnym przygotowanym przez uczniów jednej z klas, mającym na celu ochronę pszczół. Wszędzie dominował kolor żółty i czółki na głowach a miejsce apelu udekorowane było pięknie wykonanymi przez dzieci owadami. Kontynuacją apelu były zabawy zorganizowane w salach przedszkolnych, podczas których dzieci powitały nową porę roku.

WWW.ZSPGRZYMISZEW.PL © 2009  CMS           Odwiedzin: 1559998

projektowanie stron www