Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Romualda Traugutta w Grzymiszewie

AKTUALNOŚCI

Opowieść wigilijna i piernikowe wypieki

2019-12-17

 Jest to teatralna opowieść o Scrooge`u, człowieku skąpym, nieczułym na ludzkie potrzeby, któremu obce jest czynienie dobra bliźniemu.

W wigilijnym czasie, kiedy świat realny może przenikać się z rzeczywistością pozaziemską, dane mu zostaje przeżyć spotkanie z trzema duchami. Duch przeszłych Wigilii pozwala mu wrócić w przeszłość, drugi duch pokazuje mu wigilijny wieczór jego biednego pracownika oraz siostrzeńca, duch przyszłych Wigilii przychodzi natomiast do Scrooge`a, aby odkryć przed nim smutną przyszłość - jego śmierć i rozkradanie tak troskliwie zbieranego majątku. Spotkania te przyczyniają się do wewnętrznej przemiany Scrooge`a i budzą w nim pragnienie zadośćuczynienia wyrządzonych dotąd krzywd. Nietypowym, nowatorskim rozwiązaniem, który zachwycił uczniów,  było połączenie w spektaklu  planu aktorskiego oraz lalkowego.

Następnie wraz z przewodnikiem uczniowie spacerowali uliczkami Starego Miasta. Po zjedzeniu obiadu udali się do Muzeum Żywego Piernika. Przekroczenie bram muzeum gwarantowało dwie podróże w czasie, ponieważ pierwsze piętro w magiczny sposób przeniosło gości do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiekać  toruńskie specjały.  Drugie piętro Muzeum przedstawia manufakturę z początku XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Uczniowie zobaczyli tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny będzie mógł ozdobić piernik lukrem.

Wszyscy pełni  wrażeń wrócili wieczorem do swoich domów.  Z pewnością wizyta w mieście Mikołaja Kopernika na długo pozostanie w pamięci. 

 


WWW.ZSPGRZYMISZEW.PL © 2009  CMS           Odwiedzin: 852941

projektowanie stron www